0–9
1CC
Zkratka pro „one-credit completion“ nebo „one-coin clear“. Dokončit arkádovou (nebo arkádově stylovou) hru bez použití pokračování.
1-up
Objekt, který hráči poskytuje extra život (nebo pokus) ve hrách, kde má hráč omezený počet šancí na dokončení hry nebo úrovně.
100%
Nasbírat všechny sběratelské předměty v rámci hry, buď indikované v hrách jako procentuální ukazatel, nebo určeno konsenzem hráčské komunity.
1v1
Zkratka pro „1 versus 1“, označující dva hráče bojující proti sobě. Může být rozšířeno na jakoukoli hráčskou skupinu, jako například „2v2“ pro označení dvou týmů po dvou, kteří bojují proti sobě, nebo „1v4“ pro odkaz na tým čtyř hráčů proti jednomu (jak se objevuje v asymetrickém hraní).
2D grafika
Technika grafického vykreslování ve dvourozměrném perspektivě, často využívající sprity.
2.5D grafika
Také izometrická grafika.
Technika grafického vykreslování trojrozměrných objektů umístěných na dvourozměrné rovině pohybu. Často zahrnuje hry, kde jsou některé objekty stále vykreslovány jako sprity.
360 no-scope
360 no-scope obvykle odkazuje na trikový výstřel ve střílečkách z pohledu první nebo třetí osoby, kde jeden hráč zabije druhého se sniperovou puškou tím, že se nejprve otočí o celou otočku a poté rychle vystřelí, aniž by se díval skrz zaměřovač.
3D grafika
Technika grafického vykreslování, která zahrnuje trojrozměrné objekty.
4K rozlišení
Poměr stran digitálních zobrazovacích zařízení, jako jsou televizory a monitory, podporující rozlišení až 3840 × 2160 pixelů (přibližně 4 kilopixely na šířku).
4X
Žánr strategických videoher, zkratka pro „eXplore, eXpand, eXploit, a eXterminate“. Takové hry jsou obvykle složité, zahrnující rozsáhlou diplomacii, technologie a podmínky vítězství.
8-bit
Popisovač hardwaru nebo softwaru, který vznikl během třetí generace videoherních konzolí, cílený na 8-bitovou počítačovou architekturu.
8K rozlišení
Poměr stran digitálních zobrazovacích zařízení, jako jsou televizory a monitory, podporující rozlišení až 7680 × 4320 pixelů (přibližně 8 kilopixely na šířku).
16-bit
Popisovač hardwaru nebo softwaru, který vznikl během čtvrté generace videoherních konzolí, cílený na 16-bitovou počítačovou architekturu.
32-bit
Popisovač hardwaru nebo softwaru, který vznikl během páté generace videoherních konzolí, cílený na 32-bitovou počítačovou architekturu.
64-bit
Popisovač hardwaru nebo softwaru, který vznikl během páté generace videoherních konzolí, cílený na 64-bitovou počítačovou architekturu.
A
AAA
Také „triple A“. Hra s vysokým rozpočtem a velkým vývojovým týmem. AAA hry bývají většinou multiplatformní nebo prvotní, mají rozpočty v milionových částkách a očekávají prodej milionů kopií.
abandonware
Hra, která byla zapomenuta nebo opuštěna svými vývojáři z různých důvodů, včetně problémů s autorskými právy.
ace
Obvykle se používá ve střílečkách z pohledu první osoby, kde si jediný hráč dokáže sám eliminovat celý protivník tým, zatímco jeho spoluhráči zůstávají naživu. Může se také použít k popisu situací, kdy hráč dokáže bezchybně dokončit obtížnou část hry.
achievement
Také odznak, trofej, medaile, cheevo. Meta-cíle definované mimo parametry hry. Mohou to být externí úspěchy, jako jsou ty na Xbox Live nebo Steam, interní úspěchy, jako v Clash of Clans, nebo obojí.
achievement hunter
Hráč, který se snaží nasbírat všechny úspěchy ve hře. Lovci úspěchů bývají obvykle dokončovatelé.
act
Někdy se používá k označení jednotlivých úrovní nebo skupin úrovní, které tvoří větší svět nebo příběh.
action game
Žánr her, který klade důraz na koordinaci rukou a očí, reflexy, načasování a další fyzické dovednosti. Zahrnuje bojové hry, střílečky a plošinovky.
action point (AP)
Podjednotka hráčova tahu. Například hra může umožnit provést akci pouze tehdy, pokud má hráč dostatečné "akční body" k dokončení akce.
action role-playing game (ARPG)
Žánr role-playing videohry, kde se bojové akce provádějí v reálném čase místo na základě tahového mechanismu.
adaptive music
Hudba ve hře, která se mění a reaguje na akce hráče a stav hry, aby lépe odrážela atmosféru hry.
adaptive AI
Forma umělé inteligence, která na základě výkonu hráče shromažďuje data a učí se, jak lépe reagovat na hráče.
add-on
Viz stahovatelný obsah.
adds
Termín běžně používaný v RPG, MMORPG a beat-'em-ups, odkazující na "další nepřátele", které během soubojů zavolají bossové.
adventure game
Žánr her, který klade důraz na prozkoumávání a řešení hádanek.
AFK
Znamená "daleko od klávesnice". Obvykle se říká prostřednictvím chatu v online multiplayerových hrách, když hráč zamýšlí být dočasně nedostupný.
aggro
Zkratka pro 'aggravation' nebo 'aggression'. 'Způsobení aggra' nebo 'aggro v hře' znamená přitáhnout nepřátelskou pozornost od NPC nebo nepřátel k hráčské postavě. 'Spravování aggra' zahrnuje udržení agresivních NPC od přetížení hráče nebo party.
aimbot
Cheat ve střílečkách z pohledu první osoby, který hráčům umožňuje okamžitě nebo téměř okamžitě cílit na ostatní hráče, aniž by museli manuálně zamířit.
aiming down sights (ADS)
Také aim down sights. Odkazuje na běžnou alternativní metodu střelby ve střílečkách z pohledu první osoby, obvykle aktivovanou pravým tlačítkem myši.
alpha release
Počáteční, neúplná verze hry. Alpha verze se obvykle vydávají brzy ve vývojovém procesu, aby se otestovala nejkritičtější funkčnost hry a prototypové návrhové koncepty.
alt
Zkráceně pro 'alternativní', zaměření na hratelnost/progresi/rozvoj jiných dostupných postav (nebo tříd) ve hře poté, co hráč dokončil vývoj preferované 'hlavní' postavy.
always-on DRM
Typ správy digitálních práv (DRM), který obvykle vyžaduje připojení k internetu při hraní hry.
analog stick
Také kontrolní páka a thumbstick. Malá variace joysticku, obvykle umístěná na herním ovladači, která umožňuje hráči plynulejší 2D vstup než je možné s D-padem.
animatic
Částečně animovaný storyboard se zvukovými efekty používaný během raného vývoje hry.
animation priority
Typ herního mechanizmu, v němž mají animace ovladatelné postavy prioritu před vstupem hráče.
Anti-Aim
Typ cheatu běžně nalezeného ve střílečkách z pohledu první osoby, který ztěžuje nebo znemožňuje zasáhnout uživatelovy hitboxy.
anti-RPG
Role-playing videohra, která podvrací typické prvky takových her. Termín byl vytvořen videohrou Moon: Remix RPG Adventure.
any%
Typ speedrunu, kde je cílem hráče dosáhnout cíle hry co nejrychleji, bez ohledu na běžné mezikroky.
AoE
- Viz plocha účinku.
- Zkratka pro Age of Empires.
arcade game
Kryptovaná video hra ("coin-op"), která je obvykle umístěna v vzpřímeném, stolním nebo polouzavřeném kabinetu. Obzvláště populární v období od konce 70. let do 90. let v západním světě.
area
Viz úroveň.
area of effect (AoE)
Termín používaný v mnoha RPG a strategických hrách k popisu útoků nebo jiných efektů, které ovlivňují více cílů v určené oblasti.
ARPG
Viz akční role-playing hra.
arena mode
Boční herní mód, většinou nalezený v některých akčně-adventurních hrách, ve kterém je postava ovládaná hráčem umístěna do uzavřené oblasti a vyzvána k poražení nepřátel pomocí bojových schopností.
arena FPS
Arena střílečky, které používají perspektivu první osoby.
arena shooter
Střílečky, které jsou typicky založeny na rychlém tempu a omezeném mapovém nebo úrovňovém prostoru.
artificial intelligence (AI)
Algoritmy používané k vytváření responzivního, adaptivního nebo inteligentního herního chování, primárně u postav, které neovládá hráč.
assault mode
Herní mód, ve kterém se jeden tým snaží útočit (nebo obsadit) specifické oblasti a druhý tým se snaží tyto body bránit.
asset flipping
Praxe vytváření hry pomocí 'bezplatných' uměleckých a zvukových assetů, buď z online tržiště, nebo z výchozího souboru assetů, které jsou součástí mnoha herních enginů.
asymmetric gameplay
Kooperativní nebo konkurenční multiplayerové hry, ve kterých každá postava zažívá jinou zkušenost vycházející z rozdílů v hratelnosti, ovládání nebo možnostech postav.
asynchronous gameplay
Konkurenční multiplayerové hry, ve kterých hráči nemusí hrát současně. Takové hry jsou obvykle tahové, přičemž každý hráč plánuje strategii pro nadcházející tah.
attract mode
Také známý jako režim zobrazení a show režim. Předem nahraná ukázka video hry, která se zobrazuje, když se hra nehraje.
Steyr AUG
AUG je zkrácená přezdívka pro dlouhý puškový samopal, zvláště ve Fortnite, a také v jiných střílečkách. Je to skutečná zbraň, která byla inspirací pro herní Burst Rifles.
augmented reality (AR)
Doplňování reálného prostředí o počítačem generované percepční informace, které mohou přidat nebo zakrýt fyzické prostředí.
auto battler
Podžánr strategických her, kde se hráči zaměřují na výběr a umístění jednotek a počítač vyřeší výsledky boje.
auto-loot
Mechanismus, který umožňuje hráčům automaticky sbírat předměty, které padnou z nepřátel nebo z jiných herních zdrojů.
auto-save
Funkce, která automaticky ukládá postup hráče, aniž by bylo nutné, aby hráč prováděl jakékoli úkony pro ukládání.
B
B2P
Buy-to-play, považovat hry za produkt.
B-hopping
Také bunny hopping.
Opakované používání skokového tlačítka při pohybu, což zvyšuje hybnost postavy v některých hrách. Původně chyba v hrách na Quake 1, velké množství her to implementovalo jako funkci a hráči se do toho pustili.
backfill
Také backfilling.
Systém v mnoha soutěžních týmových multiplayerových hrách, který automaticky najde nového hráče na základě jeho úrovně dovedností v již existující hře v případě, že jeden hráč odejde. Obvykle se to objevuje pouze v příležitostných režimech, aby se udržela soutěžní integrita v hodnocených hrách.
badge
Také achievement.
Ukazatel úspěchu nebo dovednosti, který ukazuje, že hráč vykonal nějakou konkrétní akci ve hře.
balance
Aspekty multiplayerové hry, které udržují spravedlnost pro všechny hráče. To obvykle odkazuje na vyváženost mezi postavami (nebo jakýmikoli jinými volbami učiněnými před bitvou) a možnostmi (které se objevují v boji). Vyváženost mezi volbami učiněnými před bitvou obvykle znamená, že žádná postava nemá pravděpodobnost dominovat jinému protivníkovi, zatímco vyváženost mezi možnostmi obvykle odkazuje na to, že každá možnost má životaschopnou protistranu, což zabraňuje tomu, aby se hraní degenerovalo na používání jediné možnosti s drobnými variacemi. Problém vyváženého hraní je velmi diskutovanou záležitostí mezi hráčskými komunitami většiny her.
ban
Také banhammer.
V online hrách akt vykopnutí hráče ze serveru a následné použití prostředků, které mu zabraňují v návratu. To se obvykle provádí pomocí černé listiny. V některých hrách se to dělá v "ban vlnách" proti cheaterům, aby se zamaskovalo, jak byli rozpoznáni jako podvádějící v hře.
ban wave
Viz výše.
banner
Co hráči obvykle nazývají gacha mechanikou v hře. V závislosti na hře může zůstat na neurčito nebo mít časový limit. Druhý typ nejčastěji zvyšuje pravděpodobnost získání konkrétních postav nebo předmětů.
battle pass
Typ monetizace ve hře, který poskytuje další obsah pro hru prostřednictvím tiered systému, odměňující hráče herními předměty za hraní hry a plnění konkrétních výzev.
battle royale game
Žánr videohry, který kombinuje prvky survival her s herním stylem "poslední muž stojící". Hráči hledají vybavení, zatímco eliminují konkurenty v zmenšující se bezpečné zóně. Obvykle se zapojuje mnohem více hráčů než v jiných typech multiplayerových her.
best-in-slot
Jakýkoli předmět nebo schopnost, který lze považovat za nejlepší možnou volbu v daném slotu. To se může lišit mezi hráči a herními styly, ale obvykle má jakýkoli konkrétní herní styl buď jediný, nebo malý soubor předmětů považovaných za nejlepší. To může být způsobeno příznivými efekty, dobrými zápasy proti většině protivníků nebo vysokými statistikami. Obvykle zkracováno jako BiS.
beta release
Také beta testing.
Brzké vydání videohry, následující po její alfa verzi, kde vývojář hry hledá zpětnou vazbu od hráčů a testerů, aby odstranil chyby před komerčním vydáním produktu. Hry jsou obvykle téměř dokončeny ve fázi beta. Viz také uzavřená beta a otevřená beta.
blacklist
V online hrách seznam informací o hráčích (například ID hráče nebo IP adresy), které server kontroluje při povolování hráče. Ve výchozím nastavení jsou hráči povoleni ke vstupu, ale pokud odpovídají informacím na černé listině, jsou vpuštěni. Opačným seznamem je whitelist, kde server standardně brání hráčům vstupovat, ale umožňuje vstup hráčům odpovídajícím whitelistu. Černé a bílé listiny lze používat společně, což zakazuje dokonce i hráčům na whitelistu, pokud se pokusí přihlásit prostřednictvím černé IP adresy.
BM
"Bad Manners"; chování, které není považováno za 'podvádění', ale může být vnímáno jako nesportovní nebo neúctivé. Některé hry mohou zvolit potrestat špatně se chovající hráče posuzováním herních trestů, dočasným blokováním jejich opětovného vstupu do hry nebo je vyhnáním do herního prostředí osídleného výhradně jinými špatně se chovajícími hráči. To, co představuje špatné způsoby, je subjektivní a může být obtížné dosáhnout shody.
board
Viz level.
booster pack
Náhodná směsice karet v digitálních sběratelských karetních hrách, které si hráči mohou koupit nebo získat, aby je přidali do své sady. Viz také lootbox.
boosting
V online multiplayerových hrách, které zahrnují hodnocené soutěžní hraní, je boosting situace, kdy hráč s nízkou hodnocenou úrovní má dovednějšího hráče, který použije jeho účet k vylepšení nízko hodnocené postavy na vyšší úrovně, nebo k jiným zlepšením a výhodám pro jeho účet.
bonus stage
Speciální úroveň, ve které má hráč šanci získat extra body nebo power-upy, často ve formě mini-hry. Srovnat s tajnou úrovní.
borderless fullscreen windowed
Možnost, která se objevuje v mnoha moderních PC hrách a dá se modifikovat do dalších, ve které se hra jeví jako celá obrazovka, ale ve skutečnosti běží ve maximalizovaném okně. Protože hra nepřebírá plnou kontrolu nad výstupním zařízením, poskytuje výhody jako bezproblémové přepínání úkolů a automatickou vertikální synchronizaci.
boss
Nepřítel (nehratelná postava) ve videohře, který je obvykle mnohem obtížnější porazit než normální nepřátelé, často na konci úrovně nebo hry.
bot
Zkráceně robot. Nehratelná postava, kterou ovládá umělá inteligence (AI). Hráč se může proti botovi utkat nebo s ním spolupracovat na dokončení úkolů. Je to také pejorativní termín, který naznačuje, že hráč je méně efektivní než počítačová postava.
bottomless pit
Nebezpečí běžné v plošinovkách a akčních hrách, které se skládá z hluboké díry nebo prázdnoty bez viditelného dna, pravděpodobně vedoucí k fatálnímu pádu. Pád hráčské postavy do této prázdnoty obvykle vede k okamžité smrti (a ztrátě života) pro hráče, bez ohledu na to, kolik zdraví měla postava; ačkoli některé hry mohou místo toho odebrat procento zdraví postavy před jejím respawnem v blízkosti. Bezodné jámy mohou také sloužit jako překážky, které lze překonat pomocí schopností nebo nalezením alternativních cest.
buff
- Efekt umístěný na postavu ve video hře, který dočasně zvyšuje jednu nebo více jejích statistik či vlastností. Srovnej s debuffem.
- Změna určená k posílení určité položky, taktiky, schopnosti nebo postavy, zjevně za účelem vyvážení. Srovnej s nerfem.
Buildcrafting Schopnost ve hrách definovat schopnosti hráčské postavy výběrem vhodného vybavení, doplňků a příslušenství, aby se optimalizoval a maximalizoval výkon postavy ve hře. Výsledky, známé jako buildy, jsou poté často sdíleny s ostatními hráči různými způsoby.
bullet hell Typ střílečky, kde se hráč musí obecně vyhýbat ohromnému množství nepřátel a jejich projektilům.
bullet sponge Jakýkoli nepřítel, který se zdá vyžadovat více palebné síly, než by se považovalo za realistické nebo rozumné k poražení. Odkazuje to na to, jak nepřítel může absorbovat kulky podobně jako houba absorbuje tekutiny. Například nepřítel v podobě vojáka ve střílečce z pohledu první osoby, který vyžaduje několik celých zásobníků munice k poražení, na rozdíl od jiných typů vojáků, které lze porazit několika ranami, by byl bullet sponge.
bullshot Sloučenina slov bullshit a screenshot, která označuje zkreslení technické nebo umělecké kvality finálního produktu tím, že jsou uměle vylepšeny propagační obrázky nebo videa.
button mashing
- Stisknutí různých kombinací tlačítek v rychlém sledu za účelem provedení nebo pokusu o provedení speciálních pohybů, obvykle bez většího rozmyslu. Tato technika se nejčastěji vyskytuje ve bojových hrách, zejména mezi slabšími hráči.
- Rychlé stisknutí jednoho tlačítka k dokončení úkolu, zejména v minihrách. Někdy to vyžaduje rychlé stisknutí dvou tlačítek současně, nebo rychlé stisknutí jakéhokoli tlačítka.
breach Obvyklý název pro hodnotu, která určuje, kolik omráčení zbraň způsobuje.
C
campaign mode
Také známý jako příběhový mód nebo kampaň.
Série herních úrovní určených k vyprávění lineárního příběhu; některé kampaně mohou mít více „cest“, přičemž hráčovy akce rozhodují, jakým směrem se příběh vydá, a ovlivňují volby dostupné hráči v pozdějších fázích.
camping
- Když hráč zůstává na jednom místě – obvykle v opevněné oblasti s vysokým pohybem – po delší dobu a čeká, až přepadne ostatní hráče. Mnozí hráči považují camping za formu podvádění nebo alespoň za zlomyslné chování. Nejčastější v hrách typu first-person shooter, ale objevuje se i v bojových hrách s postavami se střelivem.
- Činnost, při které hráč čeká v blízkosti bodu respawn (oživení) vzácného monstra nebo jiného hráče, obvykle v MMO hrách. Tento postup je znám jako spawn-camping nebo spawn-trapping.
capture the flag (CTF)
Běžný herní mód v multiplayerových hrách, kde cílem je získat a přinést vlajku z území soupeře, přičemž hráči brání svou vlastní vlajku.
carry
V týmových hrách, když hráč významně přispěje k úspěchu svého týmu. Například pokud jediný zbývající hráč týmu A porazí zbytek týmu B a zachrání tak svůj tým před porážkou, nazývá se to „carry“. Tento pojem se často používá jako lehká kritika ostatních členů týmu, ale může být použit i obecně.
cartridge tilting
Záměrné vyvolání glitchů a jiného podivného chování ve hrách na cartridgích nakloněním cartridge ve slotu konzole tak, aby se spojení částečně změnilo, ale nebylo zcela přerušeno. Může to způsobit chyby, jako je zkreslení postav, hlasité zvuky nebo dokonce pád hry i konzole.
casual gaming
Hraní videoher nepravidelně a spontánně bez dlouhodobého závazku. Casual hry mají nízkou obtížnost a snadnou dostupnost, často jsou webové nebo mobilní. Většina casual her má jednoduché ovládání, které obvykle vyžaduje jen jedno nebo dvě tlačítka. Hry mohou být hrány v krátkých časových úsecích a často nemají možnost ukládání.
challenge mode
Herní mód, který hráči nabízí speciální úkoly nad rámec běžné hry. Tyto úkoly mohou zahrnovat dokončení úrovně v určitý čas, nebo používání pouze jednoho druhu zbraně. Pokud hra nemá oficiální „challenge mode“, hráči si často vytvářejí vlastní výzvy tím, že si zakazují nebo omezují používání určitých herních mechanik.
character class
Job nebo povolání, které s sebou nese určité schopnosti a pozitivní i negativní atributy. Nejčastější v RPG hrách, třída postavy pomáhá definovat herní styl a roli postavy v týmu. Postupem času se hráči mohou učit nové schopnosti a některé hry umožňují měnit třídu postavy nebo být zdatní ve více třídách.
character creator
Herní mechanismus, který umožňuje hráči přizpůsobit vzhled a schopnosti postavy před začátkem hry, nejčastěji používaný v RPG hrách.
character select screen
Také character select.
Obrazovka ve hrách s více postavami, kde jsou zobrazena jména a/nebo obrázky všech hratelných (a tajných) postav, často s možností zobrazit jejich statistiky.
charge shot
Střela, kterou lze nabít, aby způsobila silnější útok, ale vyžaduje více času na přípravu. Obvykle se provádí podržením tlačítka střelby.
cheat
Herní kód, který umožňuje hráči dokončit hru nebo získat výhody bez toho, aby si je zasloužil. Cheaty jsou používány designéry k testování her během vývoje a často zůstávají v konečné verzi hry.
cheating
Hraní hry neférovým způsobem, zajištění nespravedlivé výhody nelegitimními prostředky.
checkpoint
Oblast v úrovni, ze které hráč začne po smrti, místo aby musel začít úroveň znovu. Kontrolní body obvykle zůstanou aktivní, dokud hráč úroveň nedokončí nebo neobdrží "Game Over".
cheese (nebo cheesing)
Taktika ve hře, kterou ostatní hráči mohou považovat za lacinou, nespravedlivou nebo příliš snadnou, vyžadující minimum dovedností. Často to zahrnuje opakování stejného útoku nebo využívání glitchů k překonání obtížné části hry. Tento termín pochází z hráčů Street Fighter II, kteří používali stejný kombinační pohyb znovu a znovu k porážce soupeře.
cheevo
Viz achievement (úspěch).
chiptune
Hudba komponovaná pro zvukový hardware založený na mikročipu v raných domácích počítačích a herních konzolích. Díky technickým omezením těchto zařízení se chiptune stal specifickým hudebním stylem, charakteristickým pro melodie připomínající flétny, basové linky čtvercových vln, rychlé arpeggia a hlučnou perkusní rytmiku.
choke
- Situace, kdy hráč nebo tým, který vede nebo má výhodu, nečekaně zhorší svůj výkon.
- Úzký prostor na mapě, který omezuje pohyb a může ztížit herní mechaniky (chokepoint).
cinematic
Viz cutscene (meziherní sekvence).
circle strafing
Pokročilá metoda pohybu v mnoha střílečkách z první osoby (FPS), kde hráč používá obě páčky na ovladači nebo myš a klávesnici k neustálému pohybu v kruhu kolem nepřítele, přičemž si udržuje stálý cíl na tomto nepříteli. Tato technika minimalizuje zásahy od ostatních nepřátel.
clapped
Situace, kdy hráč porazí soupeře tím, že mu způsobí dostatek poškození, aniž by byl sám zasažen nebo vystřelen.
class
Viz character class (třída postavy).
class identity
Vnímání rozdílnosti herní třídy oproti jiným. Například třída "paladin" může být vnímána jako defenzivní a bojová na blízko oproti třídě "lukostřelec", která bojuje na dálku.
clicker game
Typ hry, kde jediným herním mechanismem je opakované klikání (nebo klepání) na obrazovku. Viz také idle game.
clipping
- Programování, které zajišťuje, že hráč zůstane v hranicích herního světa. Viz také noclip, což je cheat, který deaktivuje tento mechanismus.
- Proces v 3D grafice, který určuje, zda je objekt viditelný, a "odřízne" všechny části, které jsou skryté.
clock/clocked
Dosáhnutí tak vysokého skóre, že herní počítadlo skóre se resetuje zpět na 0, často používané u starších arkádových her. V současnosti se tento výraz používá pro úplné dokončení hry na 100 %.
clone
Hra, která je podobná jiné hře v daném žánru (např. klon hry Doom nebo klon hry Grand Theft Auto). Tento termín se někdy používá pejorativně k označení horší kopie úspěšnějšího titulu.
closed beta
Beta testovací období, kdy mají přístup ke hře pouze vybraní lidé.
cloud gaming
Hra běží na serveru a hráč pouze zadává příkazy přes ovladač a přijímá zpět obraz a zvuk streamovaný z tohoto serveru.
cloud save
Hráčova uložená hra je uložena na vzdáleném serveru, což poskytuje zálohu nebo umožňuje přístup k uloženým datům z jiného herního zařízení.
clutch
Schopnost hrát mimořádně dobře v kritické situaci, nebo když se v pravý čas stanou události, které změní výsledek hry; například získání vítězství pro tým, který byl na pokraji porážky.
CMS
Viz construction and management simulation (simulace stavby a správy).
coin-op
Viz také arcade game (arkádová hra).
collision detection
Počítačový úkol detekovat, kdy se dva nebo více herních objektů překrývají nebo se srazí.
combo
Série útoků provedených v rychlém sledu, kdy je protivník stále ve fázi "zásahu" z předchozího útoku a nemůže se bránit. Kombinace jsou základním prvkem bojových her.
competitive gaming
Viz electronic sports (elektronické sporty).
completionist
Hráč, který se zaměřuje na dosažení 100% dokončení hry.
compulsion loop
Cyklus herních prvků, které udržují hráče ve hře prostřednictvím systému odměn, který otevírá další herní příležitosti.
console
Herní zařízení, které se obvykle připojuje k obrazovce a ovladačům. Na rozdíl od počítačů mají konzole obvykle pevně definovanou hardwarovou konfiguraci, kterou nelze měnit.
console generations
Skupina herních konzolí, které jsou v dané době konkurenty na trhu. Každá generace je zastaralá při zavedení "další generace".
Console wars (konzolové války)
Označuje soupeření o dominanci na trhu videoherních konzolí, přičemž konkrétně se odkazuje na rivalitu mezi firmami Sega a Nintendo během 80. a 90. let. Tento pojem se také vztahuje na soupeření v pozdějších generacích konzolí, zejména mezi značkami PlayStation a Xbox.
Construction and management simulation (CMS) (simulace stavby a managementu)
Žánr videoher, který zahrnuje plánování a řízení populace ve městech, vesnicích nebo jiných osídleních. V těchto hrách hráč obvykle nemá přímou kontrolu nad občany řízenými počítačem, ale může je ovlivňovat prostřednictvím plánování.
Content rating (hodnocení obsahu)
Klasifikace videoher na základě vhodnosti jejich obsahu, jako je násilí nebo sexuální obsah. Některé země používají systémy samoregulace, zatímco jiné mají vládní ratingové komise. Určitá hodnocení obsahu mohou vést k tomu, že hry budou legálně nebo fakticky zakázány, například hodnocení AO (jen pro dospělé) ve Spojených státech. Ačkoli je legální, hry s tímto hodnocením se většinou neprodávají v obchodech a nejsou certifikovány velkými výrobci konzolí, jako jsou Sony a Microsoft.
Continue (pokračování)
Běžný termín ve videohrách, který označuje možnost pokračovat ve hře po ztrátě všech životů hráče, místo toho, aby hra skončila a hráč začal úplně od začátku. V arkádových hrách se obvykle zobrazuje „odpočet pokračování“, kdy má hráč omezený čas na vložení dalších mincí, aby mohl pokračovat ve hře tam, kde skončil. V moderních hrách, zejména v mobilních, může být možnost pokračování spojena s platbou pomocí prémiové měny.
Control pad (ovládací panel)
Viz D-pad (směrový ovladač).
Control point (CP) (kontrolní bod)
Herní režim, ve kterém tým musí získat všechny potřebné „kontrolní body“, aby vyhrál kolo nebo úroveň.
Control stick (ovládací páčka)
Viz analog stick (analogová páčka).
Controller (ovladač)
Zařízení k ovládání konzole nebo počítače, na kterém se hra hraje. Specializované herní ovladače zahrnují joystick, světelnou pistoli, paddle a trackball.
Conversation tree (strom rozhovorů)
Viz dialog tree (dialogový strom).
Conversion kit (konverzní sada)
Speciální vybavení, které lze instalovat do arkádového automatu, aby se změnila aktuální hra na jinou. Například konverzní sada může být použita k přeměně arkádového automatu z jedné hry na její pokračování nebo aktualizaci, například ze hry Star Wars na The Empire Strikes Back.
Cooldown (čas na obnovení)
Minimální doba, kterou musí hráč čekat po použití schopnosti, než ji může použít znovu. Toto je běžné kvůli vyvážení hry, aby méně silné schopnosti zůstaly relevantní.
Co-op (kooperativní hra)
Viz cooperative gameplay (kooperativní hratelnost).
Cooperative gameplay (kooperativní hratelnost)
Multiplayerová hratelnost, kde hráči spolupracují na stejném týmu proti počítačem ovládaným protivníkům nebo výzvám.
Corruptor (koruptor)
Počítačový program používaný buď jako, nebo ve spojení s emulátorem, aby úmyslně poškodil data v ROM nebo ISO souborech hry, což vede k různým efektům ve hře, vizuálním i zvukovým, často jako humorná zábava nebo pro dokumentování zajímavých příkladů. Tyto efekty mohou zahrnovat nesprávné pixely, změny v barvách, grafické artefakty, zkreslené textury a další poruchy. Viz také real-time corruptor a ROM hacking.
Couch co-op (lokální kooperativní hra)
Lokální kooperativní videohra navržená pro hraní více hráči na stejné obrazovce, často využívající rozdělenou obrazovku.
Cover system (systém krytí)
Herní mechanika, která umožňuje hráči využívat zdi nebo jiné prvky prostředí k tomu, aby se kryl před střelbou nebo jinými útoky na dálku, například v střílečkách z pohledu první osoby.
Coyote time (čas Kojota)
Herní mechanika, která umožňuje hráči skočit krátce poté, co opustil pevnou zem. Používá se hlavně v plošinových hrách a dává hráči dojem, že skočil na poslední chvíli. Název je odvozen od postavy Wile E. Coyote z animovaných seriálů Looney Tunes, který po opuštění pevné země krátce zůstává ve vzduchu, než spadne.
CPU (centrální procesorová jednotka / počítačem ovládaný protivník)
- Centrální procesorová jednotka; část počítače nebo videohry, která vykonává herní program.
- Osobní počítač.
- Postava řízená hrou pomocí umělé inteligence, obvykle sloužící jako protivník hráče.
CPU versus CPU (CPU proti CPU)
Viz zero-player game (hra s nulovým hráčem).
Cracked (cracknutý)
- Software, který byl nezákonně upraven, aby odstranil ochranu proti pirátství.
- Být velmi dobrý v něčem.
Crafting (vytváření)
Herní mechanika, která umožňuje postavě hráče vytvářet herní předměty, jako je zbroj, zbraně nebo léky, z kombinací jiných předmětů. Většina MMORPG má systém crafting.
Cranking 90s (kroutit 90ky)
Běžně používaný termín ve hře Fortnite, odkazuje na způsob stavění ve hře, kdy hráč opakovaně vytváří 90stupňové zatáčky, což obvykle vede k vytvoření věže.
Credit-feeding (vkládání kreditů)
Dokončení arkádové hry pomocí co největšího počtu pokračování. Běžné v akčních hrách nebo střílečkách, kde hráč pokračuje přesně tam, kde jeho postava zemřela, po vložení nového kreditu.
Critical hit (kritický zásah)
Úder, který způsobí více poškození než obvykle. Obvykle se jedná o vzácnou událost, která může znamenat speciální útok nebo zásah na slabé místo protivníka.
Cross-buy (křížový nákup)
Zakoupení hry na více platformách jedním nákupem.
Cross-platform (multiplatformní)
Viz multiplatform.
Cross-platform play (multiplatformní hraní)
Hraní online mezi hráči na různých platformách.
Cross-progression (křížový postup)
Podobně jako cross-save, kdy jsou detaily hráčského účtu sdíleny mezi více platformami, včetně dosažených a zakoupených položek, prostřednictvím serveru.
Cross-save (křížové uložení)
Možnost sdílení aktuálního herního stavu mezi více platformami prostřednictvím serveru.
Crowd control (kontrola davu)
Technika používaná hlavně v MMORPG hrách, která omezuje nebo kontroluje počet nepřátel, kteří jsou aktivně nepřátelští vůči hráči, aby bylo snazší je porazit.
CRPG (počítačová RPG)
Zkratka pro computer role-playing game (počítačová hra na hrdiny), často označuje „klasické“ hry.
Crunch (krize)
Kontroverzní, ale běžná praxe v herním průmyslu, kdy vývojáři musí pracovat povinné přesčasy, často neplacené, aby splnili termíny.
CTF (capture the flag)
Viz capture the flag (zabírání vlajky).
Cut-in (přerušení)
Fáze super útoku postavy, při které se hra na chvíli zastaví a zobrazí se tvář (nebo celé tělo) postavy před pokračováním útoku.
Cutscene (cut-scéna)
Také známá jako cinematic (filmová scéna). Segment ve hře, který slouží k poskytnutí detailů a rozvinutí příběhu.
D
D-pad (také control pad a directional pad): Křížový ovladač nebo směrový ovladač. Čtyřsměrné tlačítko, které hráči umožňuje pohybovat herními postavami osmi různými směry: nahoru, dolů, vlevo, vpravo a diagonálně.
Damage over time (DoT): Poškození v průběhu času. Efekt, jako je jed nebo zapálení, který postupně snižuje zdraví hráče.
Damage per minute (DPM): Poškození za minutu. Metrika používaná v některých hrách k určení útočné síly hráče.
Damage per second (DPS): Poškození za sekundu. Metrika používaná v některých hrách k určení útočné síly hráče, zejména tam, kde jsou útoky prováděny automaticky, když je cíl v dosahu. Také archetyp postavy v MMORPG a RPG, který je navržen výhradně k co největšímu poškození nepřátel.
Day one (také day zero): Den vydání videohry, často spojený s „denním patchem“ k opravě problémů, které nebyly vyřešeny před distribucí hry, nebo „denním DLC“, které nabízí obsah za cenu.
Day zero (také day one): Den před vydáním videohry; často spojený s „denním DLC“, které umožňuje hráčům hrát před oficiálním uvedením.
Dead zone: Oblast obrazovky ve videohrách, kde je kamera ovládána volným pohledem, a kurzor myši může být umístěn k uzamčení kamery na místě. Také se vztahuje na nastavení pro analogový joystick, které umožňuje hráčům nastavit citlivost.
Deathmatch (také free-for-all): Herní režim v mnoha střílečkách a real-time strategiích, jehož cílem je zabít co nejvíce ostatních postav, dokud není dosaženo časového limitu nebo limitu zabití.
Debug mode: Funkce, která zůstává ve hře pro testovací tým, aby mohli kontrolovat chyby. Může mít různé implementace, jako jsou nabídky s volbami, kombinace tlačítek nebo místnosti s užitečnými prvky pro testování.
Degrees of freedom: Počet směrů pohybu herní postavy, které má hráč pod kontrolou, často související s žánrem hry.
Debuff: Efekt, který negativně ovlivňuje statistiky a vlastnosti postavy, opak buffu. Také efekty, které zruší účinky buffů.
Demake: Typ remaku videohry pro starší generaci hardwaru.
Destructible environment: Herní úroveň, ve které mohou být zdi a další povrchy poškozeny a zničeny.
Developer: Produkční společnost, která vytváří videohru.
Development hell: Neoficiální, neomezené „čekací období“, během kterého je projekt pozastaven a není schopen postoupit.
Devolution: Akt spouštění her a aplikací ze média, které pro tento účel nebylo původně podporováno.
Dialog tree (také conversation tree): Primárně se vyskytuje v adventurních hrách, poskytuje menu dialogových voleb hráči při interakci s NPC.
Difficulty: Úroveň obtížnosti, kterou chce hráč čelit při hraní hry.
Digital rights management (DRM): Softwarové nástroje pro ochranu autorských práv.
Directional pad: Viz D-pad.
Display mode: Viz attract mode.
DLC: Viz downloadable content.
dolphin: V hrách zdarma (free-to-play) uživatel, který občas utrácí reálné peníze za herní předměty nebo utrácí mírné částky, ale ne tolik, aby byl považován za „velrybu“ (whale).
Doom clone: Ranní termín pro střílečky z pohledu první osoby, založený na herním stylu, který napodoboval hru Doom.
double jump: Akce, při které herní mechanika umožňuje postavě provést dva po sobě jdoucí skoky, přičemž druhý skok se uskuteční ve vzduchu bez kontaktu s čímkoliv. Hráč obvykle musí poté dotknout země, než bude moci skočit znovu.
down-but-not-out (DBNO): Termín pro stav blízké smrti, obvykle se vyskytující v týmových battle royale hrách, ve kterém se hráč stává neschopným místo toho, aby zemřel po ztrátě životů. Hráči v tomto stavu mohou být oživeni spoluhráči, pokud mají ještě životy.
downloadable content (DLC): Další obsah pro videohru, který je získán prostřednictvím digitálního dodávkového systému.
DPM: Viz poškození za minutu (damage per minute).
DPS: Viz poškození za sekundu (damage per second).
draft: Herní režim spojený s hrami s sběratelskými kartami včetně digitálních variant. Režim draft umožňuje hráči vytvořit balíček karet tím, že si vybere jednu kartu z několika náhodně vybraných karet najednou. Hráč poté používá dokončený balíček karet k hraní proti jiným hráčům nebo počítačovým protivníkům, dokud nedosáhne určitého záznamu výher nebo proher. Draftové hry se liší od her s konstrukčními balíčky, kde hráči čerpají ze svých osobních sbírek karet.
drift: Také stick drift. Typická porucha, která postihuje analogový joystick(y) herního ovladače, kdy je jeho neutrální pozice nastavena na okraji, místo ve střední pozici, kterou obvykle udržuje, když je analogový joystick v klidu. To může způsobit nežádoucí herní efekty, jako je neustálý pohyb postavy nebo kamera zamčená na jeden zkreslený úhel, zatímco joystick(y) zůstává v klidu, v závislosti na tom, který joystick je ovlivněn nebo na ovládání hry.
DRM: Viz správa digitálních práv (digital rights management).
drop rate: Pravděpodobnost získání určitého předmětu z loot boxu nebo booster packu v některých videoh hrách, zejména ve hrách s mikrotransakcemi.
drop-in, drop-out: Typ soutěžní nebo kooperativní multiplayerové hry, která umožňuje hráči připojit se k hře kdykoliv bez čekání a odejít bez jakýchkoliv postihů, aniž by to ovlivnilo hru pro ostatní hráče.
Dummied out: Odkazuje na obsah, který existoval ve hře během vývoje a je obsažen v kódu, ale ve standardním hraní není přítomen. Mnoho aspektů hry může být tímto způsobem, například animace, zbraně, postavy (hratelné nebo ne), předměty, mise nebo úrovně. Existuje mnoho důvodů, proč může být obsah tímto způsobem zasažen, například pokud byl příliš chybový, pokud byl příliš nevyvážený, pokud nikdy neměl být vydán (například zbraň, která byla úmyslně přehnaná, aby se vývojáři mohli snadněji dostat skrze příběh), problémy s autorskými právy (například pokud vypršela licence na použití chráněné postavy), pokud programování nemohlo být dokončeno včas (například aby bylo dodrženo datum vydání), nebo jakýkoliv jiný důvod.
dungeon: Viz úroveň. V otevřeném světě, jako je RPG, uzavřená oblast plná nepřátelských NPC, kde je pravděpodobné, že na hráče zaútočí. V tomto smyslu se může používat k označení doslovných „dungeonů“ nebo zahrnovat jakékoli množství dalších míst, jako jsou jeskyně, lodě, lesy, kanály nebo budovy. Dungeony mohou být labyrintovité a/nebo obsahovat hádanky, které musí hráč vyřešit, a často skrývají cenné předměty, aby podpořily prozkoumávání hráče.
dungeon crawl: Žánr videohry, který se zakládá na prozkoumávání dungeonů nebo podobného prostředí, porážení monster a sbírání kořisti.
duping: Odvozeno od slova „duplicating“, praxe využívání chyby k nelegitimnímu vytváření duplicit unikátních předmětů nebo měny v persistujících online hrách, jako je MMOG. Duping může výrazně destabilizovat virtuální ekonomiku nebo dokonce samotné hraní.
dynamic game difficulty balancing: Automatická změna parametrů, scénářů a chování ve videohře v reálném čase, na základě schopností hráče, s cílem vyhnout se nudě nebo frustraci hráče.
dynamic music: Viz adaptivní hudba.
E
Lag: V videohrách jde o neúmyslné nebo neočekávané zpoždění mezi začátkem a koncem určitého procesu, které obvykle negativně ovlivňuje hratelnost. Lag může nastat v různých procesech hry a má různé důsledky v závislosti na zdroji:
- Frame lag: Zpoždění v rychlosti zpracování snímků, často způsobené příliš mnoha aktivními objekty najednou, což vede k trhanému pohybu nebo ztrátě přesnosti ovládání.
- Rendering lag: Zpoždění při vykreslování již zpracovaných snímků, obvykle kvůli velkému počtu polygonů nebo vizuálních efektů na obrazovce. Může způsobit neúplné vykreslení objektů nebo detailů.
- Server-side lag: Zpoždění v online multiplayerových hrách mezi klientem (zařízení hráče) a serverem. Může způsobit efekty jako ztrátu vstupů, desynchronizaci, "gumičkování" (rychlé přesuny objektů mezi pozicemi) nebo úplné odpojení hráče ze serveru.
Laner: Role hráče v MOBA hrách, který se zaměřuje na jednu z obvykle tří drah na mapě.
LAN party: Setkání lidí, kteří hrají multiplayerové hry přes místní síť (LAN - Local Area Network), často si přinášejí vlastní počítače nebo herní systémy.
Last hitting: Akce, kdy hráč zasadí poslední ránu NPC nepříteli a získá za to zlato a zkušenostní body, které by jinak byly sníženy nebo přiděleny někomu jinému. Tento termín se používá v MOBA hrách, jako je League of Legends a Dota 2.
Last man standing: Multiplayerový herní režim, kde cílem není získat nejvíce zabití, ale přežít nejdéle, případně mít nejméně úmrtí v daném časovém období.
Launch game: Hra, která je vydána současně s platformou nebo v blízkém termínu po jejím uvedení na trh.
Leaderboard: Seznam nebo tabulka zaznamenávající nejvyšší skóre dosažená v konkrétní hře. Viz také high score.
Let's Play (LP): Typ videoherního průvodce, kde hráč poskytuje komentář ke hře prostřednictvím videa nebo screenshotů, zatímco ji hraje.
Level:
- Místo ve hře. Také označováno jako oblast, mapa, etapa, dungeon. Několik úrovní může tvořit svět. Některé hry obsahují bonusové nebo tajné úrovně.
- Úroveň zkušeností postavy v RPG, která se zvyšuje hraním a trénováním schopností postavy.
- Kolo nebo vlna v jedné lokaci s rostoucí obtížností.
Level editor: Program, buď součást herního softwaru nebo samostatný produkt, který umožňuje hráčům umisťovat objekty nebo vytvářet nové úrovně pro video hru.
Level scaling: Herní mechanika, ve které postava hráče postupuje na vyšší úroveň, což mění atributy její postavy nebo protivníků, aby byl zajištěn podobný výzva v boji. Pokud je postava hráče o několik úrovní vyšší, buď se protivník posílí, nebo se schopnosti hráče oslabí, aby byla výzva podobná. Hráč stále získává další výhody s vyššími úrovněmi, jako jsou další schopnosti, lepší vybavení s jedinečnými vlastnostmi a přístup k úkolům nebo oblastem vyšší úrovně. Příklady her s level scalingem zahrnují World of Warcraft a Destiny.
LFG: Zkratka pro "Looking For Group" (Hledám skupinu). Používají ji hráči, kteří hledají tým k spolupráci, zkratka obvykle obsahuje soubor kritérií nebo specifikací hráče.
LFM: Zkratka pro "Looking For More" (Hledám další). Používají ji hráči, kteří mají neúplný tým a hledají hráče k zaplnění zbývajících míst, zkratka obvykle obsahuje soubor kritérií (například požadavek na úroveň nebo třídu).
Life: Jedna z více šancí, které má hráč na opakování úkolu po neúspěchu. Ztráta všech životů obvykle znamená prohru a může hráče přinutit začít znovu. Je běžné, že v akčních hrách má postava hráče více životů a šancí na získání dalších během hry. Tímto způsobem může hráč napravit katastrofickou chybu. V RPG a dobrodružných hrách obvykle dostává hráč jen jeden život, ale umožňuje mu načíst uloženou hru, pokud neuspěje. Život může být také definován jako období mezi začátkem a koncem hry jakékoliv postavy, od vytvoření po zničení.
Lifesteal (nebo "life steal"): Schopnost postavy ve hře krást HP protivníka, obvykle prostřednictvím útoků.
Light gun: Specializovaný typ herního ovladače, který hráč míří na obrazovku televizoru nebo monitoru k interakci s hrou.
Live service games: Viz "Games as a service" (Hry jako služba).
Loadout: Specifická sada herního vybavení, schopností, power-upů a dalších předmětů, které si hráč nastaví pro svou postavu před začátkem zápasu, kola nebo mise. Hry, které tuto funkci obsahují, obvykle umožňují hráčům ukládat, vyvolávat a upravovat dvě nebo více loadoutů, aby se mezi nimi mohli rychle přepínat.
Localization: Během vydání proces úpravy hry pro publikum v jiném regionu nebo zemi, především překladem textu a dialogu video hry. Lokalizace může také zahrnovat změnu obsahu hry tak, aby odrážel různé kulturní hodnoty a cenzurování materiálu, který je v rozporu s místními zákony, nebo v některých případech sebe-cenzurování za účelem získání příznivějšího hodnocení obsahu.
Longplay: Nahraný průchod hrou od začátku do konce bez přerušení nebo komentáře, často vytvářený jako videoprůvodci pro případy, kdy se hráči zaseknou na některých částech hry. Srovnat s Let's Play.
Local co-op: Viz "couch co-op" (spolupráce na gauči).
Local multiplayer: Multiplayerová hra, kterou lze hrát přes místní síť, jako je LAN nebo WLAN, aniž by bylo potřeba být připojen k širšímu internetu.
Loot box: Loot boxy (a další varianty názvu, jako jsou booster packy pro online sběratelské karetní hry) jsou udělovány hráčům za dokončení zápasu, získání úrovně zkušeností nebo jiného herního úspěchu. Box obsahuje náhodné předměty, obvykle pouze kosmetické, ale mohou zahrnovat i předměty ovlivňující hratelnost, často udělované na základě systému vzácnosti. V mnoha případech lze další loot boxy získat prostřednictvím mikrotransakcí.
Loot system: Metody používané v multiplayerových hrách k rozdělování pokladů mezi spolupracující hráče za dokončení úkolu. Zatímco rané MMO rozdělovaly loot na základě principu "kdo dřív přijde, ten dřív bere", rychle se zjistilo, že takový systém je snadno zneužitelný, a pozdější hry místo toho používaly systém "potřebuji-nebo-chci", v němž účastnící hráči hází virtuální kostky a loot je rozdělen podle výsledků.
Low%: Dokončení nebo splnění koncových cílů hry při co nejnižším skóre/použití co nejmenšího počtu předmětů.
M
Macro:
- Řízení rozhodnutí většího měřítka, především v hrách real-time strategie. Viz také micro.
- Uživatel vytvořený algoritmus složený z různých akcí, jako jsou kouzla nebo schopnosti, vytvořený za účelem ušetření času hráče a získání výhody v PvP nebo rychlého křičení určitých klišé frází, zejména populárních v MMORPG.
Magic: Jakákoli z různých herních mechanik, které vytvářejí fantastické nebo jinak nepřirozené efekty, ať už prostřednictvím doplňků (svitky, lektvary, artefakty) nebo zdrojů inherentních postavě (mana, magické body atd.).
Main: Zaměřit se na hraní určité postavy ve hře, někdy výhradně.
Main quest: Řetězec úkolů, které tvoří příběh hry a které musí být splněny, aby byla hra dokončena. Na rozdíl od toho, vedlejší úkoly nabízejí odměny, ale neposouvají hlavní úkol.
Map: Viz úroveň.
Mana: Také magické body.
Zásoba zdrojů inherentních postavě, která určuje množství magických schopností, které může použít.
Masocore: Spojení masochista a hardcore, odkazující na žánr extrémně obtížných her, zejména série Dark Souls a souvisejících Soulslike her, stejně jako nezávislých her jako I Wanna Be the Guy a Super Meat Boy. Tento žánr je populární mezi hardcore hráči. Viz také Nintendo hard.
Massively Multiplayer Online Game (MMO): Hra, která zahrnuje velkou komunitu hráčů žijících v online světě, ve spolupráci nebo soutěži mezi sebou.
Massively Multiplayer Online Role-Playing Game (MMORPG): MMO, které zahrnuje tradiční mechaniky rolových her. Hry jako EverQuest a Dark Age of Camelot byly zakladateli tohoto žánru. Nejpopulárnější a nejznámější hrou tohoto typu je World of Warcraft.
Match-3 Game: Populární subžánr videoher s odpovídajícími dlaždicemi, kde musí hráč spojit tři dlaždice. Mezi dobře známé match-3 hry patří Bejeweled a Candy Crush Saga.
Matchmaking: Herní systém, který automaticky třídí hráče se podobnými herními styly, přáními, cíli nebo úrovněmi dovedností do týmu nebo skupiny. V kompetitivních hrách nebo režimech je hodnocení matchmakingu (MMR) číslo přidělené každému hráči na základě dovedností a je základem pro přiřazení hráčů. Toto hodnocení se zvyšuje nebo snižuje na základě individuálního nebo týmového výkonu.
Maxed out:
- Dosáhnout maximální úrovně, kterou může postava (nebo v některých případech zbraň či jiný herní předmět) mít.
- Zvednout statistiky postavy na maximální hodnotu.
- V reálných strategických hrách najímat jednotky, dokud se nedosáhne maximálního počtu.
Meta: Běžný slangový termín pro metahru nebo dominantní strategii. Zkratka pro "Most Efficient Tactic Available" (Nejefektivnější taktika k dispozici). Viz také metahra. Viz také cheese.
Metagame: Hlavní článek: metagaming
- V hrách, které podporují opakované hraní a zápasové multiplayerové hry, herní prvky, které obvykle nejsou součástí hlavní hry, ale mohou být hráčem vyvolány k ovlivnění budoucích hraní hlavní hry.
- Dominantní strategie nebo soubor strategií, často v kontextu kompetitivní hry.
Metastory: Součet všech známých nebo naznačených příběhů každé postavy ve hře, každé rozvětvené dějové linie a všech potenciálních výsledků a pozadí.
Metroidvania: Žánr her zaměřený na prozkoumávání, obvykle s velkým, vzájemně propojeným světem. Přístup k určitým oblastem a porážka určitých nepřátel vyžaduje předměty nalezené jinde, což nutí hráče k prozkoumávání a porážení nepřátel, aby je získali. Tyto hry jsou obvykle plošinovky se zobrazením z boku nebo z ptačího pohledu, i když se mohou vyskytovat i ve 3D. Mnoho z nich si půjčuje prvky z Roguelike her, jako je trvalá smrt. Pojmenováno podle dvou průkopníků žánru, sérií Metroid a Castlevania.
Micro: Řízení podrobných herních prvků hráčem. Viz také macro.
Microtransaction: Obchodní model používaný v hrách, kde si hráči mohou zakoupit virtuální zboží prostřednictvím mikropaymentů. Obvykle je hráči neoblíbený, zejména když nakupované zboží dává hráčům výhodu oproti hráčům, kteří zboží nekoupili. Viz také in-app purchase.
Minimap: Menší verze herní oblasti, obvykle zobrazená v rohu obrazovky hráče, používaná k navigaci herním světem. Může také zobrazovat polohy přátelských a/nebo nepřátelských hráčů. Viz také radar.
Min-maxing:
Nedělit s minimax.
- Praxe hraní role-playing hry, wargame nebo video hry s cílem vytvořit "nejlepší" postavu minimalizací nežádoucích nebo nedůležitých vlastností a maximalizací žádoucích. To se obvykle dosahuje zlepšením jedné konkrétní vlastnosti nebo schopnosti (nebo sady vlastností/ schopností) obětováním schopnosti ve všech ostatních oblastech. To je snazší dosáhnout ve hrách, kde jsou atributy generovány z určitého počtu bodů, než v těch, kde jsou generovány náhodně.
- Hraní metahry, což může být na úkor příběhu a/nebo potěšení ze hry. Hovorový termín.
Miniboss: Viz boss.
Minigame: "Hra uvnitř hry", často sloužící jako rozptýlení od příběhu hry. Minihry jsou obvykle jednovrstevné záležitosti s omezenou hodnotou opakovaného hraní, ačkoli některé hry poskytly celou komerční verzi jako "minihru" uvnitř primárního herního světa. Viz také bonusová úroveň, tajná úroveň a herní režim.
Mission: Viz úroveň a úkol.
MMO: Viz massively multiplayer online game.
MMORPG: Viz massively multiplayer online role-playing game.
MMR: Viz matchmaking.
Mob: Nepřítel ve hře, který se pohybuje po určité oblasti. Zkratka pro "mobile", poprvé použita v textových online hrách v souvislosti s nehráčskými postavami.
MOBA: Viz multiplayer online battle arena.
Mod: Třetí stranou vytvořený dodatek nebo změna hry. Mody mohou mít podobu nových skinů postav, upravených herních mechanik nebo vytvoření nového příběhu či zcela nového herního světa. Některé hry (jako Fallout 4 a Skyrim) poskytují nástroje k vytváření herních modů, zatímco jiné hry, které oficiálně nepodporují modifikace, mohou být upraveny nebo rozšířeny pomocí nástrojů třetích stran.
Mode:
- Technické nebo nehratelné režimy pro hardware nebo software videoher, jako jsou diagnostické nebo konfigurační režimy, test videa nebo zvuku, nebo atraktivní režim arkádových her.
- Herní režimy, které ovlivňují herní mechaniku. Viz herní režim.
Monetization: Obecný termín odkazující na různé metody, kterými vývojáři a vydavatelé her vydělávají peníze ze svých her.
Motion blur: Post-processing efekt, který zdůrazňuje pohyb a rychlost.
Motion control: Herní systém, který vyžaduje fyzický pohyb hráče k ovládání akcí postavy. Zpopularizováno Wii, motion control je k dispozici na většině nedávných konzolí a přenosných systémů.
Mouselook: Viz free look.
Moveset: Sada pohybů nebo akcí, které postava může provádět.
MP:
- Zkratka pro magické body.
- Zkratka pro multiplayer.
MUD: Také multi-user domain, multi-user dungeon.
Multiplayerový real-time virtuální svět, obvykle textový.
Mudflation: Fenomén virtuální ekonomiky online her, kdy koncoví hráči bohatnou na měnu a snižují cenu vzácných předmětů.
Multi-load games: Hry, obvykle z 80. let, které načítaly pouze jednu část hry do paměti najednou. Tato technika umožnila vývojářům vytvořit každou část hry v paměti složitější.
Multiplatform: Také cross-platform.
Hra, která může být hrána na více platformách.
Multiplayer: Hra, která umožňuje více hráčům hrát současně.
Multiplayer Online Battle Arena (MOBA): Žánr videoher, který popularizovala hra Defense of the Ancients, ve které se týmy hráčů snaží bránit svou základnu před nepřátelskými útoky.
Multiple character control: Funkce rolových videoher, kde hráč ovládá více postav v reálném čase. PlayStation 2 byl prvním, který měl tuto funkci v sériích Summoner a Dynasty Warriors.
Multiple endings: Když má příběh hry více konečných výsledků, na rozdíl od lineárního příběhu, který obvykle končí porážkou posledního bosse hry. Hráči mohou muset splnit určité požadavky, aby viděli každý konec.
Multiplier:
- V hrách se systémem skórování herní prvek, který zvyšuje hodnotu bodů získaných daným multiplikátorovým hodnotou, zatímco je multiplikátor aktivní. Běžná funkce většiny pinballových stolů.
- Odkazuje na specifický faktor, který mění atributy hratelné postavy nebo nepřítele, ať už inherentně nebo v důsledku dočasného buffu či debuffu.
N
nerf
Změna, obvykle v rámci patche, určená k oslabení určitého předmětu, taktiky, schopnosti nebo postavy, zjevně za účelem vyvážení. Oproti buffu.
New Game Plus (NG+)
Možnost hrát příběh již dokončené hry znovu, přičemž si přenášíte postavy, atributy nebo vybavení z předchozího průchodu.
newbie (newb)
Někdo nový ve hře, obecně se používá jako pejorativ, i když často v lehce humorném smyslu. Není tak pejorativní jako noob.
noclip mode
Cheat, který umožňuje hráčům procházet normálně neproniknutelnými objekty – stěnami, stropy a podlahami – tím, že vypne kolizní detekci.
no johns
Termín znamenající „žádné výmluvy“, obvykle se používá, když hráč prohlašuje falešné nebo přehnané důvody pro špatný výkon. Pochází z kompetitivní komunity Super Smash Bros. Melee.
non-player character (NPC)
Zkráceně NPC (non-playable character) je postava řízená počítačem nebo jakákoli postava, která není pod přímou kontrolou hráče.
noob
Pejorativ používaný k urážce hráče, který dělá chyby, kterým by se zkušený hráč měl vyhnout. Někdy psáno jako n00b.
no-scope
Když hráč použije odstřelovací pušku k zabití bez použití zaměřovače. Považuje se za dovednost, zejména na dálku, protože zbraně vystřelované bez zaměřovače obvykle mají špatnou přesnost. Podobné quickscopingu.
note highway
Vizuální prvek většiny rytmických her, který zobrazuje noty, které musí hráč sledovat, jak se posouvají po obrazovce. Častěji se označuje jako "highway", když noty sjíždějí dolů na obrazovce v perspektivní mřížce, což připomíná silnici.
nt
Znamená „Nice try“ (dobrý pokus). Obecně se říká prostřednictvím chatu v online multiplayerových hrách, aby se povzbudil morálka hráčů. Může být směrováno jak na přátelské, tak na nepřátelské týmy. Používá se, když se spoluhráči nebo soupeři pokusí o něco nového nebo vynaloží velké úsilí na cíl, ale bez úspěchu. „Nice try“ může být také použito v condescendujícím smyslu k zesměšnění soupeřů.
nuke
Kouzlo nebo dovednost, která je schopná způsobit velké poškození svému cíli. V kontextu videoher může „nukování“ také popisovat akt použití jaderné zbraně během hraní hry, jako je atomová bomba v hrách Call of Duty. V MMORPG může mít nukování různý význam v různých komunitách. Například pro některé jednotlivce znamená „nukování“ způsobit co nejvíce poškození co nejvíce nepřátelům (téměř výhradně prostřednictvím dovedností s plošným efektem), zatímco jiní jednotlivci používají tento termín k označení co nejvyššího možného poškození jednomu cíli v nejkratším možném čase, známého také jako spike. Někteří lidé věří, že hráč nebo hráči, kteří nukují, musí tak činit pomocí dálkového boje (tj. mimo dosah boje); jiní nedělají takové rozlišení. Může to také znamenat často kriticky zasáhnout nebo jednoduše způsobit vysoké standardní poškození. V reálném čase nebo tahové strategické hře má termín „nukování“ jedno konkrétní použití. Může popisovat taktiku útoku na specifické (často vysoce prioritní) jednotky protivníka s kouzly s vysokým poškozením, aby je zabila nebo donutila (či silně podpořila) protivníka, aby je odstranil z boje. Takové použití je běžné ve Warcraftu III, kde jsou „Hrdinové“ často cíle a útočníci kvůli své relativně vysoké prioritě a časté schopnosti pro vysoké poškození kouzel.
O
oddball
Herní režim v sérii Halo a několika dalších střílečkách z pohledu první osoby, kde se hráči na protivných týmech snaží zachytit a poté udržet míč co nejdéle, zatímco se protivnický tým snaží eliminovat hráče, který míč drží, aby ho získal zpět.
old-school gaming
Viz retrogaming.
on-disc DLC
Obsah, který je na fyzickém médiu (obvykle disku) hry, ale není přístupný bez zakoupení obsahu samostatně. Obvykle se předpokládá, že DLC, které vychází v den vydání, je tímto typem, ale ne vždy. Tento termín také zahrnuje data, která se stahují s dostupnou hrou, ale nejsou přístupná bez platby. Nepoužívá se pro hry free-to-play nebo freemium.
on rails
Termín, který se vztahuje na hratelnost, ve které hráč může postupovat pouze jedním směrem s omezeným prozkoumáváním nebo odbočováním, podobně jako na atrakcích v zábavních parcích. I když je to očekáváno v určitých žánrech, jako jsou rail shootery, může být kritizováno v žánrech, které obvykle umožňují více prozkoumávání.
one-shot
- Eliminovat během velmi krátkého časového rámce, obvykle s jediným výstřelem nebo schopností.
- Když je nepřítel na nízkém zdraví a je na jednu ránu od eliminace.
one-trick
Když hráč neustále volí, aby hrál jako konkrétní postava v širokém výběru a často odmítá přepnout.
online game
Hra, kde je část herního enginu na serveru a vyžaduje internetové připojení. Mnoho multiplayerových her podporuje online hraní.
open beta
Opak uzavřené bety; testovací hráči nejsou vázáni dohodami o mlčenlivosti a mohou hru ukazovat ostatním. Viz také early access.
open world
Herní svět, kde má hráč mnohem větší svobodu v výběru pořadí, v jakém navštíví oblasti ve světě, místo aby byl omezen na předem definovaný nebo silně omezený pořádek návštěvy oblastí. Zatímco „open world“ a „sandbox“ jsou někdy používány zaměnitelně, tyto termíny se vztahují na různé koncepty a nejsou synonymní.
OTP
Zkratka pro one-trick pony, často používána pejorativně, ale může být také používána s pýchou, pokud osoba může konzistentně nést svůj tým.
Overextend
Když se hráč nebo skupina hráčů pohybují nebo byli posunuti daleko do mapy, kde by to mohla být území nepřítele, kde budou pravděpodobně přečísleni a zničeni.
overpowered (OP)
Předmět, schopnost nebo jiný efekt, který je příliš mocný, narušující rovnováhu hry. Často kontroverzní termín.
overwatch
V taktických hrách na tahy postava ukončí svůj tah a vystřelí na jakékoli nepřátele, kteří vstoupí do jejího zorného pole, poskytující palebnou podporu ostatním postavám.
overworld
- V otevřených světových hrách, jako jsou RPG, oblast, která slouží k propojení dalších oblastí herního světa.
- V plošinových hrách úrovně, které jsou považovány za nadzemní, na rozdíl od úrovní podobných jeskyním, které jsou označovány jako podsvětí.
P
pacifist run
Pok attempt dosáhnout konce hry s co nejmenším počtem poražených nepřátel, často využívající různé chyby a glitchy.
pack-in game
Hra, která je zahrnuta v koupi videoherní konzole jako forma produktového balíčku. Viz také launch game.
paddle
Herní ovladač, který primárně obsahoval velké kolečko, které se dalo otáčet buď ve směru hodinových ručiček, nebo proti směru hodinových ručiček, aby generovalo pohyb v jedné dimenzi v rámci hry.
palette swap
Herní postavy, které jsou graficky podobné, s výjimkou změny barevné palety. Obvykle se provádí za účelem šetření prostředků nebo místa na datech, které by jinak byly použity různými designy pro stejnou postavu, zejména u her se spriteovou grafikou, i když mohou existovat i jiné důvody pro změny palet, jako je odlišení podobně vypadajících postav s různými vlastnostmi (např. Zelení a červení Koopa Troopas ze série Super Mario mají různé chování) nebo přizpůsobení pro přítomnost více instancí téže unikátní postavy, aby se předešlo záměně nebo paradoxům (např. postavy z Super Smash Bros. mají více změn palet, aby se předešlo záměně v zápasech, kde si více hráčů vybere stejnou postavu).
party
- V kooperativní multiplayerové hře tým hráčů, který spolupracuje na splnění stejné mise nebo úkolu. Viz Role-playing game § Game mechanics.
- V singleplayerové hře skupina postav, které společně putují na úkol, který může hráč ovládat nebo k němu mít nejpřímější přístup. Postavy samy jsou obvykle označovány jako „členové party“.
parry
Blok v bojových videohrách, který nemá nevýhodu pro hráče, který ho používá, obvykle prováděný přesným načasováním obranného manévru nebo bloku. Parries mohou zcela negovat poškození z útoku nebo dokonce odrazit útok.
party game
Multiplayerová hra, obvykle složená z řady krátkých minihier, kterou lze snadno hrát v sociálním prostředí.
patch
Proces, při kterém vývojář videoher vytváří aktualizaci již vydané hry s cílem případně přidat nový obsah, opravit chyby v aktuální hře, vyvážit problémy s postavami (zejména běžné v online multiplayerových hrách s kompetitivním zaměřením) nebo aktualizovat hru, aby byla kompatibilní s vydáním DLC. Viz také zero day patch.
pause
Možnost dočasně pozastavit hraní videoher, což umožňuje hráči udělat si přestávku nebo se věnovat urgentní záležitosti mimo hru, nebo provést jiné akce, jako je úprava možností, uložení aktuální hry a/nebo ukončení aktuální herní relace. V multiplayerových online nebo síťových hrách nemusí být pauza dostupná jako funkce, protože takové hry vyžadují nepřetržitou aktivitu všech zúčastněných hráčů, aby správně fungovaly.
paywall
Metoda monetizace, která vyžaduje, aby hráči utráceli peníze za přístup k herním funkcím.
pay to win
Také P2W nebo PTW.
Prvky hry, které lze odemknout pouze provedením prémiových digitálních nákupů a poskytují hráči výhodu. Nákupní balíčky mohou zahrnovat herní měnu, zdroje, speciální postavy, unikátní předměty, summoning ticket, skiny postav, které zvyšují jejich statistiky, nebo VIP body, pokud má hra vestavěný VIP systém. Tento monetizační schéma může vést k nevyváženému zážitku mezi hráči.
peak
Obvykle používáno, když vy nebo někdo v aktuálním lobby udělá něco, co je nad jeho aktuální úroveň dovedností.
pentakill
Obvykle používané v MOBAs, pentakill nastane, když jeden hráč získá smrtící zásah na 5 protivníků rychle za sebou, což vede k eliminaci týmu. Srovnatelné s ace.
peripheral
Volitelná hardwarová součást pro videoherní systém.
perks
Speciální bonusy, které mohou hráči videoher přidat svým postavám, aby získali speciální schopnosti. Podobné power-upům, ale trvalé.
permadeath
Také hardcore mode.
Obecně se vztahuje na situaci, kdy musí hráč restartovat hru od začátku, když jeho postava zemře, místo od uložené hry nebo bodu uložení. To může také odkazovat na případ, kdy musí hráč restartovat hru kvůli nesplnění určitého cíle. Termín může také platit pro hry založené na týmech, jako jsou taktická RPG, pokud smrt postavy zcela eliminuje tuto postavu ze hry, ale hra může pokračovat s jinými postavami.
persistent state world (PSW)
Online herní svět, který existuje nezávisle na hráčích a je polopermanentně ovlivněn jejich činnostmi.
pervasive game
Hra, která spojuje svůj herní svět s fyzickým světem. Termín byl spojen s ubiquitous games, mixed-reality games a location-aware mobile games. Příklady pervasive her zahrnují Pokémon Go a Pac-Manhattan.
physical release
Verze videohry vydaná na optickém disku nebo jiném úložném zařízení, na rozdíl od digitálního stahování.
physics game
Podžánr puzzle videoher, kde hráč musí využít fyziky a prostředí hry k dokončení každé hádanky. Významné příklady zahrnují Portal, World of Goo a Cut the Rope a hry s projektily, jako jsou Angry Birds a Peggle.
ping
- V online hrách síťová latence mezi klientem a serverem. Viz také lag. Může být také používán jako lagging, pokud je vysoká síťová latence.
- Způsob zvýraznění funkce na mapě hry, která je viditelná na uživatelském rozhraní spojeneckých hráčů.
ping system
V kooperativních multiplayerových hrách herní prvek, který umožňuje hráčům na stejné straně viditelně zvýraznit nebo "pingnout" další prvky na mapě (např. cílové body, nepřátele nebo poklady) pro své spojence. I když ping systémy existovaly v různých žánrech, jako jsou MOBA, Apex Legends v pozdních 2010s byl uveden jako příklad, který popularizoval tento systém pro střílečky z pohledu první osoby, čímž umožnil efektivní komunikaci mezi hráči bez potřeby hlasového chatu.
pity pull
Mechanismus v některých gacha hrách, kde je hráči nakonec zaručeno, že dostane vysoce kvalitní předmět po příliš mnoha neúspěšných pokusech.
pixel hunting
Herní prvek, který zahrnuje hledání celé scény pro jediný (často velikosti pixelu) bod interaktivity. Časté v dobrodružných hrách, většina hráčů považuje "lov na pixel" hádanky za nudnou práci, vznikající z nedostatečného designu.
pixel-perfect
Akce, která musí být provedena, zatímco je hráč umístěn uvnitř mezery široké jeden pixel pro dokonalé provedení. Pixel v tomto případě může odkazovat na pixel na obrazovce nebo pixel ve hře, například v videohrách, které používají pixelovou grafiku.
plant
"Plants" jsou často nalezeny v hrách, které obsahují různé mikrotransakce. Jsou to "hráči", kteří se spolčují s vývojáři her, aby podpořili nezdravou konkurenci. Tito "planty" jsou diskrétně obdarováváni zdarma a silnými předměty od vývojářů her. To se obvykle dělá, aby se uměle vytvořila konkurence pro legitimní platící hráče, aby ti již platící hráči cítili potřebu utrácet více peněz, aby mohli soutěžit proti tomuto novému "hráči".
platform
- Módní slovo pro operační systém, na kterém je video hra vydaná, například pro Windows nebo Android, nikoli pro PC, konzoli nebo mobil. Korporace, která ovládá platformu, je označována jako "držitel platformy".
- Odpočinkový kus země, často plovoucí, ve skákačce (viz níže).
platform game
Také skákačka. Jakákoli video hra nebo žánr, který zahrnuje intenzivní používání skákání, lezení a dalších akrobatických manévrů, aby vedl hráčskou postavu mezi zavěšenými platformami a přes překážky ve herním prostředí.
platting
Termín výhradně pro uživatele PlayStation, který odkazuje na získání všech úspěchů hry. Slovo "plat" se vztahuje na platinovou trofej, která je obvykle nejtěžším úspěchem, který lze získat, a často posledním, který je odemčen.
player-character (PC)
Postava, kterou ovládá a hraje lidský hráč ve video hře. Často hlavní protagonistou hry. Tidus z Final Fantasy X a Doomguy ze série Doom jsou všechny "hráčské postavy" vyvinuté jejich herními studii. Srovnej s NPC.
player versus environment (PvE)
Odkazuje na boj proti počítačem ovládaným nepřátelům (nehráčským postavám), na rozdíl od hráč versus hráč (PvP).
player versus player (PvP)
Odkazuje na soutěžení proti ostatním hráčům, na rozdíl od hráč versus prostředí (PvE).
player's handbook
Viz průvodce.
playthrough
Akt hraní hry od začátku do konce, v jedné nebo několika relacích. Srovnej s longplay.
playtesting
Proces, při kterém vývojáři her pozorují hráče (nazývané playtestery), jak testují svou hru a jaký je uživatelský zážitek v reálném čase, aby viděli, kde se hráči zaseknou, co je a není jasně komunikováno a které herní prvky jsou považovány za zábavné nebo frustrující.
pocket (pocketing)
Označuje v multiplayerových hrách, když hráč (obvykle hrající roli podpůrného léčitele) podporuje výhradně jednoho spoluhráče (obvykle tank), buď po delší dobu s několika spoluhráči, nebo během celého zápasu s jedním spoluhráčem. Toto se dělá s úmyslem zajistit přežití podporovaného hráče během doby, kdy je podporován. Termín pocket odkazuje buď na podporujícího hráče, nebo podporovaného hráče.
pog/poggers
Z PogChamp, termín znamenající skvělý nebo úžasný, často při hře v hře.
point of no return
Bod ve hře, ze kterého se hráč nemůže vrátit do předchozích oblastí.
port
Viz přenos hry.
postgame
Hraní, které se odehrává po dokončení příběhu hry; postgame může odemknout nové možnosti, jak hrát hru, jako je Nová hra plus, dodatečné mini hry nebo vedlejší hry, nebo dokonce další druhý příběh, kterým může hráč projít.
popping off
Používá se většinou v kontextu esportových soutěží nebo streamování videoher, hráč je označován jako "popping off", když nečekaně podává výjimečný výkon ve video hře po krátkou dobu.
power-up
Předmět, který dočasně dává extra schopnosti nebo buffy herní postavě. Přetrvávající power-upy se nazývají perky.
power creep
Postupné narušení vyváženosti hry v důsledku následných vydání nového obsahu. Tento jev může být způsoben řadou různých faktorů a v extrémních případech může být škodlivý pro dlouhověkost hry, ve které se vyskytuje. Herní rozšíření jsou obvykle silnější než dříve existující obsah, což dává spotřebitelům pobídku k jeho zakoupení pro soutěžení proti jiným hráčům nebo jako nové výzvy pro jednorázovou zkušenost. Zatímco průměrná úroveň síly ve hře stoupá, starší obsah se dostává mimo vyváženost a stává se regresivně zastaralým nebo relativně slabým, což efektivně činí zbytečným z hlediska soutěžení nebo hledání výzev. Velmi zřídka se může odkazovat na výsledek opakovaného vyvážení hry především prostřednictvím buffů a nerfů, čímž se každý charakter stává podstatně silnějším než byl při vydání. Viz také: plánované zastarávání.
power spike
Okamžik, kdy postava zažívá nárůst relativní síly z levelování, větší než při normálním milníku. To je obvykle způsobeno tím, že se stane dostupným nějaký předmět nebo se odemknou určité schopnosti.
p-rank
Často udělovaný ve hrách za dokončení úrovně nebo výzvy "perfektně", například v nejrychlejším možném čase nebo poražením nepřítele bez ztráty zdraví.
pro
Zkrácená verze slova "profesionál". Někdo s zkušenostmi, dovednostmi a zejména znalostmi v určité hře.
proc
Aktivace, spuštění nebo výskyt podmíněné, často náhodné události. Zejména běžné pro masivně multiplayerové online hry, jsou to podmíněné události, kde speciální vybavení poskytuje uživateli dočasné extra síly nebo když se protihráč náhle stává silnějším určitým způsobem. Původ termínu není jistý, možná z programované náhodné události, procesu nebo procedury.
procedural generation
Když hra algoritmicky kombinuje náhodně generované prvky, zejména při vytváření herního světa. Viz také roguelike.
pro gamer move
Strategický
Q
QA
Viz zajištění kvality.
QQ
Emodži, který vypadá jako pár slzících očí. Používá se jako posměch, který znamená „plač víc“. Původně odkazoval na klávesovou zkratku Alt+Q+Q z Warcraftu 2, používanou jako urážku, která hráčům říkala, aby aktivovali zkratku, která by hru ukončila. Tento termín se stal natolik populárním, že se rozšířil mimo komunitu Warcraftu a nakonec se vyvinul v „plač víc“.
QTE
Viz rychlá časová událost.
quality assurance
Týmy zajištění kvality her hrají titul několikrát, aby se pokusily najít a sledovat chyby, glitchy a pády ve hře, než bude spuštěna. Tento proces může začít brzy ve vývoji a může trvat až po postprodukci. Není to totéž jako playtesting.
quality of life (QoL)
Funkce nebo vylepšení navržené tak, aby usnadnily, zpříjemnily nebo zpřístupnily hraní her, aniž by změnily základní aspekty prezentace, narativu nebo hratelnosti hry.
quest
Jakákoli aktivita založená na cíli vytvořená ve hře za účelem příběhu (příběhová quest) nebo pokroku na úrovni postavy (vedlejší quest). Questy následují mnoho běžných typů, jako je poražení určitého počtu specifických monster, shromáždění určitého počtu specifických předmětů nebo bezpečné doprovázení nehráčské postavy. Některé questy obsahují podrobnější informace a mechaniky a jsou buď velmi oblíbené mezi hráči jako oddech od běžné monotónnosti, nebo jsou nenáviděny jako zbytečně komplikované.
quick time event (QTE)
Událost ve hře, která obvykle vyžaduje, aby hráč stiskl určené tlačítko ovladače nebo pohnul analogovými ovládacími prvky ovladače během krátkého časového okna, aby událost úspěšně dokončil a mohl pokračovat, zatímco selhání může poškodit hráčskou postavu nebo vést k situaci game-over. Takové ovládání je obecně nestandardní pro hru a akce provedené v rychlé časové události obvykle nejsou proveditelné v běžné hratelnosti.
quicksave
- Mechanismus ve video hře, kde může být pokrok do nebo z uložené hry proveden stisknutím jednoho tlačítka ovladače nebo klávesy, namísto otevření dialogového okna pro vyhledání souboru s uložením. Obvykle existuje pouze jedno místo pro rychlé načtení a rychlé uložení přepíše jakýkoli předchozí uložený stav.
- Možnost použít jednorázové uložení, které hráče vyvede ze hry, což mu umožní pokračovat tam, kde naposledy byl, a v stavu, v jakém naposledy byl, což umožňuje hráči vypnout konzoli nebo s ní dělat něco jiného, aniž by ztratil pokrok, ale aniž by získal cokoliv navíc oproti tomu, kdyby rychle neukládal. Častější v přenosných hrách, kde důraz na krátké herní seance povzbuzuje vývojáře, aby hráčům poskytli způsob, jak hrát na kratší dobu.
quickscoping
Technika ve střílečkách z pohledu první osoby používaná k útoku na cíl rychlým mířením na zbraň a okamžitým vystřelením.
R
rack
Viz úroveň.
radar
Menší verze herního prostoru, obvykle zobrazená v rohu obrazovky hráče, používaná k navigaci ve světě hry. Může také zobrazovat umístění přátelských a/nebo nepřátelských hráčů. Viz také Minimap.
ragdoll
Také ragdolling.
Typ procedurální animace používaný fyzikálními enginy, kde byly statické animace smrti nahrazeny tělem, které se stává bezvládným a zhroutí se na sebe, přičemž jediná animace působící na tělo a jeho připojené končetiny pochází z fyzikálního enginu hry. To často dává dojem, že postava se zmítá nebo je vržena kolem, jako hadrová panenka.
rage
Žánr navržený tak, aby způsoboval vztek a frustraci hráče, používající neintuitivní ovládání, nepředvídatelné překážky, nespravedlivé výzvy a/nebo provokace hráče, často s výslovným cílem přimět hráče k odchodu ze hry. Dokončení hry s prvky rage je obvykle vnímáno jako měřítko odhodlání a vůle stejně jako dovednosti.
rage quit
Také gamer rage.
Akt opuštění hry uprostřed postupu místo čekání na její dokončení. Obvykle se to spojuje s odchodem ve frustraci, jako je nepříjemná komunikace s ostatními hráči, rozčilení nebo prohra ve hře. Důvody však mohou být různé, mimo frustraci, jako je nemožnost hrát kvůli průběhu hry, špatný sportovní duch nebo manipulace s herními statistikami. Zřejmé rage quity mohou nastat kvůli pádu hry hráče nebo problémům s připojením. Existují také sociální důsledky rage quitting, jako je přimět ostatní hráče k rage quit. Některé hry mohou hráče penalizovat za předčasné opuštění. Někdy může hráč poškodit nebo dokonce zničit zařízení, konzoli nebo ovladač, na kterém se hra hraje. Contrast with drop-in, drop-out.
raid
Typ mise ve hře, kde se několik lidí pokouší porazit buď (a) jiné lidi v režimu hráč proti hráči (PVP), (b) sérii nepřátel řízených počítačem (nehráčských postav; NPC) na bojišti hráč proti prostředí (PVE), nebo (c) velmi silného bosse (superbossa).
random encounter
Herní prvek nejčastěji používaný ve starších japonských rolových hrách, kde dochází k bojovým setkáním s nepřátelskými nehráčskými postavami (NPC) nebo jinými nebezpečími sporadicky a náhodně, aniž by byl nepřítel předem fyzicky viděn.
RDM
Zkratka pro Random Death Match. Viz deathmatch.
reactivity
Odkazuje na způsob, jakým se herní svět reaguje a mění na základě rozhodnutí hráče. Příklady zahrnují větvené dialogové stromy v RPG nebo detailní interakční systémy ve strategické hře. Reaktivní herní svět nabízí větší počet možných výsledků dané akce, ale zvyšuje složitost a náklady na vývoj.
real-time corruptor
Typ programu pro poškození ROM/ISO, který postupně a postupně poškozuje herní data v reálném čase během hraní s cílem najít zábavné nebo zajímavé výsledky. Rychlost, jakou jsou data poškozena, a její závažnost může uživatel měnit dle libosti, což umožňuje hrát hru v poškozeném stavu nebo náhle zvýšit intenzitu vzniklých glitchů.
real-time strategy (RTS)
Žánr videoher, kde hráč ovládá jednu nebo více jednotek v reálném čase proti lidským nebo počítačovým protivníkům.
reboot
„Restart“ videoherní série, obvykle s velkými změnami postav, prostředí, hratelnosti nebo celkového příběhu, přičemž si stále zachovává identifikovatelné prvky původních her. Viz také remaster a remake.
remake
Opravená verze starší hry. Sdílí mnoho podobností s remasterem, remake si může vzít více svobody při změnách hratelnosti, grafiky a příběhu. Viz také remaster a reboot, contrast with demake.
remaster
Modernizovaná verze starší video hry určená k provozu na moderním hardwaru, často s vylepšenou grafikou a hratelností, ale zachovávající základní herní koncepty a klíčové příběhové prvky původní hry. Viz také reboot a remake.
remorting
Také rerolling.
Restartování hry s novou postavou od nejnižších možných statistik poté, co byla maxována předchozí postava.
remote play
Hraní hry na vlastněném zařízení vzdáleně přes internet.
replay value
Možnost hrát hru znovu po jejím dokončení s rozumným potěšením.
respawn
Znovuobjevení entity, jako je postava nebo objekt, po její smrti nebo zničení.
respecing
V hrách, kde postava hráče získává dovednosti v rámci dovednostního stromu utrácením bodů, akce respecing (re-specializace) umožňuje hráči odstranit všechny dovednosti a poté znovu utratit tyto body na jinou sadu dovedností. To obvykle vyžaduje výdaj herní měny nebo jiného prvku získaného hrou.
retrogaming
Také známé jako old-school gaming. Hraní nebo sbírání starších osobních počítačových, konzolových a arkádových videoher v současnosti.
review bomb
Akce provedené hráči za účelem zanechání negativních recenzí hry nebo jiného média na digitální prodejně nebo uživatelsky přispěné jako forma protestu kvůli akcím, které obvykle nesouvisí s kvalitou hry nebo média samotného.
revive
Akce obnovení poražené postavy nebo entity k životu, která není odstraněna ze hry po ztrátě zdraví; to se liší od respawnu, který se obvykle vyskytuje bez vnějšího zásahu a když je postava odstraněna ze hry po vyčerpání zdraví. Další běžný synonym je „rez“.
rez
Dovednost postavy, která jí umožňuje provést revive, nebo příkaz k použití stejného. Zkratka pro resurrect.
rhythm game
Žánr videoher, který vyžaduje, aby hráč prováděl akce v rytmu hudby hry.
RNG
Zkratka pro random number generation, což se týká výpočetních metod, které produkují náhodnou (nebo přesněji v mnoha případech pseudo-náhodnou) variabilitu. V videohrách se to týká herních prvků, které mají nepředvídatelné výsledky určené takovými metodami. Příklady takových prvků zahrnují náhodné střety, loot drops a chování NPC.
rngesus
Personifikace RNG, podobně jako tradiční personifikace Lady Luck, často oslovovaná s humorem, aby se prosila o příznivější RNG. Portmanteau RNG a Ježíše; také nazývána RNGsus, RNJesus, RNGod nebo Random Number God.
rocket jumping
Také známé jako grenade jumping. Taktika používaná v některých hrách, které zahrnují fyzikální simulaci a raketomety nebo výbuchy. Hráč míří svou zbraní na nebo poblíž nohou postavy, nebo postaví svou postavu na místo, kde dojde k výbuchu, a využije sílu výbuchu k odražení postavy za hranice normálního skákání.
roguelike
Subžánr her, který primárně zahrnuje procedurálně generované úrovně, pohyb na základě dlaždic, tahovou akci, komplexní mapy k prozkoumání, správu zdrojů a trvalou smrt. Hry, které postrádají některé z těchto prvků, jsou obvykle lépe označovány jako dungeon crawlers, ale mohou být nazývány jako „Roguelites“; konkrétně trvalá smrt sama o sobě nedělá hru roguelike. Roguelike hry jsou obvykle zasazeny do dungeonů, ale mohou obsahovat i nadzemní svět nebo jiná prostředí. Roguelike hry jsou obvykle navrženy tak, aby byly náročnější než běžné hry, s větší rolí štěstí a paměti. Pojmenováno podle hry Rogue z roku 1980.
roguelite
Hry, které mají některé, ale ne všechny, vlastnosti roguelike her. Obvykle zahrnují jiný styl hraní než pohyb na základě dlaždic, ale zachovávají procedurálně generované úrovně, mapy zdrojů a trvalou smrt. Zatímco hry se mohou samy označovat jako roguelites, může to být také použito jako pejorativní termín. Často se mylně používá místo „roguelike“, ale obě jsou odlišné.
role-playing (RP)
Široká sada chování v videohrách, kde hráči mění své chování, aby převzali roli. Není to výlučně pro role-playing video hry. Roleplaying může být tak jednoduché, jako když hráč jedná, aby zapadl do středověkého prostředí; tak detailní, jako když hráč podrobně popisuje příběh své postavy, osobní život a způsoby; nebo tak složité, jako když klany v hře MilSim mají naplánované výcviky, realisticky dlouhé mise a vojenské hodnosti a organizaci.
role-playing video game (RPG)
Hra, ve které lidský hráč přebírá roli konkrétní "třídy" postavy a zvyšuje dovednosti a schopnosti této postavy v herním prostředí. Postavy RPG obvykle mají širokou škálu dovedností a schopností, které mají k dispozici, a zapojuje se do teoriecraftingu při vytváření nejlepší možné formy každé z těchto postav. To se liší od her, jako jsou střílečky z pohledu první osoby (FPS), kde jsou postavy ve hrách standardizované formy a fyzické dovednosti zapojeného hráče jsou určujícím faktorem jejich úspěchu nebo neúspěchu ve hře. V RPG může být lidský hráč nejlepším hráčem na světě, ale pokud používá substandardní charakterovou stavbu, může být výrazně přehrán méně schopným hráčem, který používá optimalizovanou stavbu postavy.
rolling the score
Akce dosažení tak vysokého skóre, že schopnost hry zobrazit skóre se restartuje, zobrazí záporné číslo nebo jinak není schopna přesně zobrazit skóre. Pochází z raných her, které měly omezení na číslo, které mohlo být zobrazeno jako skóre, například pinball s omezeným počtem analogových nebo digitálních míst, nebo videoherní systémy s omezeným počtem bajtů. Pokud skóre hráče překročilo tento limit, došlo by k přetečení celého čísla, což by způsobilo, že se zobrazení „otočí“ a začne znovu na minimálním možném skóre, nebo někdy na záporném čísle v 8bitových videohrách.
ROM hacking
Proces modifikace obrazu ROM video hry za účelem úpravy grafiky, dialogu, úrovní, herního stylu nebo jiných prvků hry. To obvykle provádějí technicky zaměření fanoušci videoher, aby udělali starou hru svěžejší, jako kreativní outlet, nebo aby vytvořili zcela nové zážitky pomocí staré hry jako základního "enginu".
room
- Malá otevřená oblast na mapě, typicky soběstačná, obklopená zdmi a spojena s sousedními místnostmi dveřmi. V mnoha případech nemohou specifické typy entit, jako jsou nepřátelé, cestovat mezi místnostmi, zatímco hráč může. Místnosti se často používají ke snížení zpoždění tím, že se načítají pouze entity v aktuální místnosti hráče, zatímco všechny ostatní místnosti „pozastaví“.
- V adventurních hrách jakákoli diskrétní vnější nebo vnitřní oblast na mapě spojená s jinými oblastmi východy. Světy textových adventur obvykle sestávají z propojených místností, které jsou navigovány pomocí kompasových směrů s variacemi, jako je nahoru, dolů, vstup a výstup. V textových a grafických adventurách doprovázejí ilustrace textové popisy místností. Hry s ukazovátkem a kliknutím obsahují ilustrované místnosti, se kterými může hráč interagovat pomocí ukazovátka.
room-over-room
Umístění místnosti přímo nad jinou místností. To bylo nemožné dosáhnout pomocí Doom enginu, který prováděl mapování ve 2D, přičemž variace výšky byla prováděna pomocí čísel. V pravých 3D herních enginech, které následovaly, jako jsou ty používající Quake engine, se room-over-room stalo snadným efektem k dosažení.
round
Viz úroveň.
RPG
- Zkratka pro role-playing game (hra na hrdiny).
- V akčních hrách raketová granát.
RTS
Viz real-time strategy (strategie v reálném čase).
rubber banding
- Herní mechanika, která vyplývá z dynamické úpravy obtížnosti hry a mění pravidla hry, aby zůstala konkurenceschopná a zábavná. Nejvíce se projevuje v závodních hrách, kde lidští hráči mohou snadno předběhnout počítačové protivníky; když k tomu dojde, počítačoví protivníci často získávají schopnost pohybovat se rychleji než obvykle nebo se vyhnout určitým překážkám, aby mohli dohnat a překonat hráče. Tento efekt je přirovnáván k natahování a uvolňování gumového pásku mezi hráčem a počítačovým protivníkem. Tento efekt se může také vztahovat na lidské hráče, kdy hra poskytuje (často nevyjádřené) handicap pro ztrácející hráče, aby zůstali konkurenceschopní.
- Výsledek latence sítě během multiplayerové hry; když je poloha hráče aktualizována na straně klienta, ale server okamžitě nezaregistruje změnu, může se postava hráče „odrazit“ na odpovídající místo, když se klient a server konečně synchronizují. Viz lag.
rush
Taktika ve strategických hrách, kdy hráč obětuje ekonomický rozvoj ve prospěch použití mnoha nízkonákladových rychlých/slabých jednotek, aby překonal a zcela převzal nepřítele vyčerpáním nebo čistým počtem. Může se také použít k označení rychlého „náběhu“ na cíl nebo bod s úmyslem přemoci překvapením nebo rychlostí.
S
S Rank
Ocenění udělované hráči v jedné úrovni, skladbě, kole nebo scéně za dokončení bez "Miss" nebo jakýchkoliv chyb, nebo za získání nejvyšších skóre nebo procenta úspěšného dokončení (obvykle nad 90 % nebo 98 %). Tento termín může znamenat vysokou úroveň hodnocení nebo vzácnost předmětu či postavy v rámci hry (jak to hodnotí vývojář), ale také se používá hráči v žebříčcích k označení vrcholu herního meta.
sandbox game
Hra s herním prvkem, který dává hráči vysokou míru kreativity při plnění úkolů směřujících k cíli ve hře, pokud takový cíl existuje. Některé hry existují jako čistě sandboxové hry bez cílů; tyto se také nazývají ne-hry nebo softwarové hračky. Velmi běžné příklady sandboxových her zahrnují ty, kde má hráč schopnost vytvářet, upravovat nebo ničit své prostředí, tj. hru, která obsahuje nějakou formu systému pro vytváření her. Tento termín odkazuje na dětský písek, kde dítě může vytvářet a ničit bez daného cíle. I když jsou „otevřený svět“ a „sandbox“ někdy používány zaměnitelně (nebo s pouze implikací, že „sandbox“ je menší), tyto termíny odkazují na různé koncepty a nejsou synonymní.
save point
Místo ve světě hry, kde lze uložit postup hráče ve hře. Často, když hráč zemře nebo obdrží Game Over, jeho postup se resetuje na poslední uložený bod, který použil. Některé hry nemají specifické body pro uložení, což umožňuje hráči uložit kdykoliv.
save scumming
Manipulace s uloženými stavy hry za účelem získání výhody během hraní nebo dosažení konkrétního výsledku z nepředvídatelných událostí. Používá se například ve hrách Roguelike, které automaticky mažou jakékoli soubory uložené, když postava hráče zemře, nebo ve hrách, které používají systém RNG k výpočtu bonusů nebo dropů předmětů, aby se dosáhlo optimálního výsledku.
saved game
Také známé jako game save, savegame nebo savefile. Soubor nebo podobná metoda ukládání dat, která uchovává stav hry v nevolatilní paměti, což umožňuje hráči vypnout herní systém a poté později restartovat zařízení a načíst uložený stav hry, aby pokračoval v hraní tam, kde uložil. Uložené hry se mohou také používat k uchování stavu hry před obtížnou oblastí, kterou, pokud postava hráče zemře, může hráč zkusit znovu bez trestu.
screen cheat
Akt sledování oblastí obrazovky ostatních hráčů při hraní ve více hráčích se split-screenem, což dává cheatovi na obrazovce nefér výhodu. Hra Screencheat z roku 2014 odvozuje své jméno i základní hratelnost z tohoto činu.
score attack
Režim hry, který vyzývá hráče, aby získal co nejvyšší skóre v úrovni hry nebo v celé hře.
scuffed
Špatná kvalita.
season
- Celý soubor stažitelného obsahu, který má být přidán do videohry a který lze zakoupit pomocí sezónního passu.
- Omezené časové období v masivně multiplayerové online hře, během kterého se zpřístupňují nový obsah, jako jsou témata, pravidla, režimy atd., a který někdy nahrazuje předchozí časově omezený obsah. Mezi významné hry, které tento systém používají, patří Star Wars: Battlefront II a Fortnite Battle Royale.
season pass
Nákup provedený nad rámec ceny základní hry, který obvykle umožňuje kupujícímu přístup ke všemu stažitenému obsahu, který je pro tento titul plánován, bez dalších nákladů.
second-party developer
Vývojář, který, přestože není vlastněn výrobcem konzole, vyrábí hry výhradně pro konzole tohoto výrobce. Často mají zvláštní dohodu. Vzhledem k nejasnostem z pohledu hráče se tito vývojáři často označují jako první strana. Hry vyvinuté druhotnými vývojáři se často nazývají „druhotné hry“.
secret character
Postava hráče, která je k dispozici pouze po splnění nějaké požadavky, jako je například dokončení hry, splnění volitelných výzev, zadání cheat kódů nebo dokonce hackování hry (protože některé tajné postavy nemusí být určeny k tomu, aby byly ve hře, ale jsou stále přítomny v kódu hry). Tajné postavy se mohou na začátku jevit jako NPC.
secret level
Herní úroveň, která je pro hráče přístupná pouze po splnění specifických úkolů ve hře; tyto úkoly jsou zřídka popsány podrobně, pokud vůbec, a často se nacházejí pouze prostřednictvím průzkumu a pokusů a omylů, nebo dokonce hackováním, pokud úroveň nebyla zamýšlena v hře, ale stále je přítomna v kódu hry. Srovnejte s bonusovou úrovní.
sequence breaking
Manipulace s hrou za účelem provádění událostí mimo jejich zamýšlený pořadí. Může být využita k rychlému dokončení hry, získání žádoucích předmětů dříve, než bylo zamýšleno, rychlejšímu odemknutí obsahu nebo vyvolání jiných glitchů pro výhodné účely.
shoot 'em up (SHMUP)
Podžánr stříleček, kde musí jednotný, obvykle mobilní charakter střílet na nepřátele, zatímco všichni nepřátelé útočí nebo se k němu blíží. Hráčský charakter obvykle nemá spojence, je velmi křehký, má málo nebezpečného terénu a nemá čas na přebíjení svého základního zbraně. Získává power-upy ke zlepšení svých schopností. Silně spojen s vesmírnými loděmi, ale mohou být použity i jiné postavy. Někdy je zaměňován s běžnými střílečkami. Obsahuje podžánr bullet hell.
shooter
Žánr videoher, který zahrnuje používání střelných zbraní.
shovelware
Široce licencovaná videohra vydaná ve velkém množství s malou pozorností věnovanou kvalitě.
shoulder button
Větší tlačítko obvykle umístěné na zadní nebo horní části herního ovladače, které se obvykle stiskne nebo podrží ukazováčkem nebo prostředníčkem. Může být také použito jako modifikátor pro určité akce prováděné pohybem analogové páčky nebo stisknutím tlačítek.
show mode
Viz attract mode.
side-scrolling video game
Také side-scroller. Hra, ve které je akce zobrazena z bočního pohledu a obrazovka sleduje hráče, jak se pohybuje.
side quest
Volitelný úkol, který neposune hlavní příběh.
simulation video game (sim)
Žánr her, který simuluje nějaký aspekt reality a obvykle nemá vnitřní cíl. Všeobecně zahrnuje jakékoli videohry, které modelují realitu, jako jsou sportovní hry, zatímco exkluzivní definice se obvykle zaměřují na hry pro budování měst, simulace vozidel nebo obojí.
simcade
Termín pro simulátor, který kombinuje vážné prvky s zábavnými aspekty arkádové videohry. Často používán jako pejorativní termín protivníky určitých videoher.
single-player
Hra, která může mít pouze jednoho hráče najednou. Srovnej s multiplayerem.
sistering
Akt dvou nebo více gild, které se spojují, aby se staly silnějšími. To se děje, aby se usnadnily určité úkoly s častou spoluprací mezi gildami.
skill tree
Mechanismus vývoje postavy typicky viditelný v rolových hrách. Skill tree se skládá z řady dovedností (někdy známých jako perk), které lze získat, když hráč získává úrovně nebo jinak postoupí svou postavu. Tyto dovednosti poskytují herní výhody; například dávají postavě schopnost provádět novou akci nebo zvyšují některé statistiky postavy. Skill tree se nazývá "strom" kvůli svému strukturovanému systému, který se obvykle větví do několika cest.
skin
Možnost přizpůsobení pro avatara hráče nebo vybavení, která mění jeho vzhled. Skins jsou součástí metaherní loot dropů, přičemž většina her je odměňuje na základě vzácnosti nebo za splnění určitých cílů nebo vysoké umístění v kompetitivních modech. Umožňuje hráčům ukázat vzácné úspěchy nebo vysokou úroveň dovedností.
skirmish mode
Herní režim, ve kterém mohou hráči bojovat v okamžitých bitvách, aniž by museli procházet lineární, příběhovou kampaň. Je populární v reálných strategických hrách.
SMP
Viz survival multiplayer.
smurf
V online multiplayerových hrách, které používají matchmaking, nový nebo mnohem níže hodnocený účet, který používá zkušený hráč, aby se spojil s novým a nezkušeným protivníkem, kterého může snadno porazit. Tento koncept je podobný hustlingu a sandbaggingu, které lze nalézt v hazardních hrách a deskových hrách.
snowballing
Situace, kdy je hráč nebo frakce schopna využít malou výhodu k dosažení stále větší výhody. Příklad sněhového efektu.
softlock
Situace, kdy je další pokrok ve hře nemožný, ale samotná hra se nezhroutí (nebo se nezamkne). Příklad situace bez možnosti výhry, softlocky mohou nastat v důsledku glitchů v gameplay, používání korupčního softwaru, porušování pořadí nebo v důsledku špatného designu hry.
sound test
Stránka nebo možnost, ve které hra vydává zvuky, aby potvrdila, že audio zařízení hráče funguje a má dobrou úroveň hlasitosti. Obvykle obsahuje zvukový doprovod a zvukové efekty videohry, přičemž možnost volně je poslouchat je vedlejší funkcí.
Soulsborne
Soulslike hra vyvinutá společností FromSoftware, což je portmanteau názvů Dark Souls a Bloodborne.
Soulslike
Žánr her založený na hratelnosti ze série Dark Souls, typicky, kde je smrt postavy v důsledku vysoké obtížnosti klíčovým mechanikem.
spamming
Opakované používání stejného předmětu nebo akce (např. chatová zpráva, combo, zbraň). Často se používá obecně k popisu takového opakovaného používání, ale někdy se používá pejorativně, když je předmět nebo akce považována za příliš silnou nebo rušivou, například přílišná závislost na raketometech ve střílečkách.
spawn
Místo, kde je postava nebo předmět umístěn ve herním světě. Viz také respawn.
spawn camping
Viz camping.
spawn killing
V PvP hrách činění zabíjení jiných hráčů ve jejich spawn, často okamžitě po jejich zrození. Obvykle je považováno za nefér, protože to nedává protistraně šanci, i když někteří hráči to brání jako legitimní strategii. Mnoho her má funkce, které zabraňují spawn killing, jako je dočasná neporazitelnost nebo bariéry, které brání nepřátelům vstupovat nebo útočit ve spawnech. Je to komponenta, ale není to úplně totéž jako spawn camping.
spectator mode
- Herní režim, který umožňuje hráči sledovat svět bez omezení, ale bez možnosti interakce s herním světem jakýmkoli způsobem.
- Herní režim, který umožňuje hráči sledovat svět z pohledu jiného hráče.
specialization
Způsob výběru určitých možností—například postavy, zbraně, vozidla nebo jiného herního předmětu—během hry pro specifickou funkci, na rozdíl od výběru konkrétní třídy postavy na začátku hry. Taková specializace umožňuje dané entitě mít přístup k unikátním dovednostem nebo možnostem pro tento typ, zatímco jim odepírá přístup k jiným možnostem. Některé hry umožňují hráčům znovu se specializovat na předchozí volby za určitý in-game náklad a sledovat jinou specializaci. Viz také theorycraft.
specs
Zkrátka pro specifikace, používá se k popisu detailů hráčových statistik, vybavení nebo stavby.
speedrun
Pokud se pokus o dokončení hry co nejrychleji. V závislosti na pravidlech pro speedrun mohou hráči využívat glitchy nebo chyby ve hře, aby urychlili svůj pokrok.
splash damage
Útoky s explozivními nebo jinými efekty v oblasti způsobují splash damage, ovlivňující oblast kolem místa dopadu útoku. Splash damage je zvláště užitečný proti cílům, které se dobře vyhýbají útokům. Nicméně zbraně způsobující splash damage jsou také nebezpečné, protože mohou poškodit střelce a nejsou preferovány v boji na blízko. Tyto zbraně jsou obvykle mířeny na nohy protivníka; to zajišťuje, že místo dopadu je dostatečně blízko, aby splash damage pokrylo protivníka, pokud střela mine. Obvykle je splash damage oddělen od poškození přímého zásahu a obě mohou, ale nemusí, ovlivnit cíl. Často existuje pokles poškození, což znamená, že čím dále je cíl od středu útoku, tím nižší je splash damage.
split-screen multiplayer
Hra, která zobrazuje dva nebo více pohledů viděných různými hráči v multiplayerové hře na stejné zobrazovací jednotce.
spray and pray
Aktivita slepého vypalování z automatické zbraně s úmyslem potenciálně zasáhnout cíl; obvykle se ukazuje jako neúčinná.
squeaker
Obvykle pejorativní termín, který se odkazuje na mladé hráče, kteří používají hlasový chat, přičemž slovo odkazuje na jejich vysoký tón hlasu v důsledku toho, že ještě neprošli pubertou.
stage
Viz level.
stat point
Konkrétní počet bodů, které si hráč může rozdělit mezi atributy své postavy, např. zvolit si kompenzaci mezi silou, charismatem a vytrvalostí.
stat squish
Praxe zmenšování čísel, běžně skóre nebo životních bodů, poškození nebo hodnoty léčení, nebo úrovní předmětů, po inflaci statistik, kdy čísla exponenciálně rostou a stávají se pro hráče obtížně pochopitelnými. Tato praxe je nejčastější v MMORPG a World of Warcraft je známý několika stat squishy.
status effect
Obecný termín, který pokrývá jak buffy, tak debuffy. V podstatě jakýkoli efekt na postavu, který je mimo normální základ, je status effect. Běžné negativní status efekty zahrnují otravu (poškození v průběhu času), zkaměnění/paralýzu (neschopnost pohybu) nebo snížení brnění/poškození (snížení obranných/útočných schopností). Běžné pozitivní status efekty zahrnují léčení v průběhu času (malé, pulzující léčení, které se aktivuje několikrát během nastaveného období), zvyšování brnění/poškození nebo zvyšování rychlosti.
strafing
Pohyb do strany, často k vyhnutí se přicházejícím útokům při udržení kamery na nepříteli. Viz také circle strafing.
strategy guide
Tištěné nebo online manuály, které jsou napsány tak, aby vedly hráče hrou, obvykle nabízející mapy, seznamy vybavení, pohyby, schopnosti, nepřátele a tajemství, a poskytující tipy a rady pro efektivní herní strategie.
strategy video game
Žánr her, který klade důraz na zvažování a plánování k dosažení vítězství. Podžánry zahrnují real-time strategy, turn-based strategy a wargames.
stream-sniping
Když hráč sleduje jiného (obvykle profesionálního) hráče, který živě přenáší hru, aby zjistil jeho pozici a/nebo plány a získal nad ním převahu. Tato praxe se nejčastěji vyskytuje v online multiplayerových hrách a obvykle se považuje za nevhodnou.
streaming media
Video a audio, které je nepřetržitě přenášeno ze serveru na klienta a prezentováno koncovému uživateli. V herním kontextu to může být použito k sledování živé nebo nahrané ukázky Let's Play hry, nebo k hraní hry prostřednictvím cloudového hraní.
stun lock
Situace, kdy hráčská postava nemůže po dlouhou dobu jednat kvůli periodickému omráčení. Často způsobeno opakovanými útoky od více nepřátel.
subgame
Viz minigame.
superboss
Volitelný super mocný boss, obvykle silnější a obtížnější porazit než hlavní finální boss hry.
survival game
Hra zasazená do nepřátelského otevřeného světa, kde jsou postavy vyzvány k sběru zdrojů, vytváření předmětů a přežití co nejdéle.
survival mode
Typ herního režimu v kooperativních multiplayerových hrách. Hráči spolupracují na obraně jednoho nebo více cílů nebo jednoduše se snaží, aby alespoň jeden hráč zůstal naživu, když se probojovávají různými vlnami nepřátel, přičemž každá další vlna má více početné a mocnější nepřátele. Takové režimy často obsahují prvky tower defense her, kde hráči mohou nasadit obranné nástroje, jako jsou věže nebo pasti, aby zranili nebo zpomalili nepřátele. Hra může nabízet krátké období mezi vlnami, během nichž mohou hráči utrácet herní měnu nebo podobné body na zlepšení svých obranných schopností, vybavení nebo podobných vylepšení. Horde módy mohou být založeny na pevně stanoveném počtu vln nebo v nekonečném režimu, kde se hráči snaží vydržet co nejdéle.
survival multiplayer
Multiplayerový herní režim, kde hráči začínají bez předmětů, mají životní bar a mohou zemřít (na rozdíl od kreativního režimu, kde jsou hráči nesmrtelní). Obvykle se používá k označení serverů Minecraft, ale může být také použit k označení jakéhokoli podobného herního režimu v jakékoli hře. Známým příkladem je Dream SMP.
sweat
Také sweaty, sweatlord.
Pejorativní termín používaný k označení hráčů s vysoce soutěživým postojem, obvykle v situacích, kdy je takový postoj nepřiměřený nebo zbytečný. Synonymum pro tryhard.
T
T-pose
Pozice modelu postavy ve videohrách, kdy postava stojí vzpřímeně s pažemi vztyčenými do stran. Obvykle se používá jako výchozí pozice pro 3D modely postav a často se v hrách objevuje jako glitch nebo důsledek chyb v softwaru.
tank
Také "masoštít".
Postava s dovednostmi nebo vybavením, které jí umožňují mít vysoké zdraví a zmírnění poškození, přitahuje pozornost nepřátel a přijímá útoky, aby se spoluhráči mohli soustředit na své útoky nebo cíle. Často se vyskytuje v MMORPG.
tank controls
Systém ovládání pohybu postavy, ve kterém vstupy směrem nahoru a dolů posouvají hráčskou postavu vpřed nebo vzad, zatímco boční vstupy otáčejí postavu, podobně jako pohyb tanku.
targeting
Také "tunelování".
Strategie používaná v online hrách, kdy hráč neustále zabíjí nebo útočí na stejného protivníka, ignoruje ostatní kolem sebe. Často je považována za nesportovní chování.
taunt
Taktika a efekt používaný během tahových bojů, kdy postava (obvykle s vysokou obranou nebo životy – viz tank) přiměje protivníky, aby útočili na ni místo na zbytek týmu.
2. Akce ve bojové hře, kdy jeden hráč stiskne specifický vstup nebo vstupy, aby jeho postava provedla animaci, která obvykle nezpůsobuje žádné poškození a slouží pouze k zesměšnění protivníka.
teabagging
Typ akce používané ve více hráčských hrách, kdy vítězná postava opakovaně dřepí a znovu vstává (funkce, které jsou běžnou součástí standardní hry) nad hlavou poraženého nebo mrtvého protivníka, simuluje sexuální akt se stejným názvem. Tento čin je obvykle považován za neúctyhodný a provokativní, má za cíl podráždit protivníky a přimět je k iracionálnímu chování. Zatímco je akce teabagging obecně spojována s first-person nebo third-person shootery, podobné akce v jiných herních žánrech se staly synonymem pro teabagging.
Team Ace
Termín výhradně pro Valorant, kdy každý člen jednoho týmu zabil jednoho člena protějšího týmu.
team deathmatch
Viz deathmatch.
teamkill
Zabití spoluhráčů skrze destrukci nebo poškození, například úmyslným střílením do spoluhráčů. Teamkillování je často považováno za nesportovní chování.
technology tree
Také "tech tree".
Rozvětvená řada technologií, které lze zkoumat ve strategických hrách k přizpůsobení frakce hráče. Viz také "skill tree".
telefrag
Zabití, které nastane, když hráč použije teleport, aby se dostal na místo obsazené jinou postavou. Tato postava je zabita a hráčská postava, která na ni dopadne, dostává kredit za zabití.
telegraphing
- Animace nebo podobné vizuální a zvukové indikátory, které naznačují hráči, jaké akce provede protivník. Často se používají jako součást umělé inteligence k tomu, aby hráč mohl vyhnout se nebo blokovat útoky nebo provádět protiútoky.
- V multiplayerových hrách akce, které hráč provádí, odhalující protivníkům, jaký útok může udělat příště. Obvykle se považuje za znak předvídatelnosti, ale pro některé postavy může být nezbytné.
test room
Tajná úroveň používaná vývojáři k testování pohybů, akcí a ovládání hráčských postav. Obvykle jsou odstraněny nebo skryty před běžným přístupem před vydáním hry.
theory
Viz "game studies" a "theorycraft".
theorycraft
Analýza video hry k matematickému určení nejoptimálnějšího přístupu k vítězství ve hře, obvykle v hrách, které obsahují řadu atributů hráčské postavy, které jsou číselně vyjádřeny. Jedním běžným typem theorycraft je určování, jak nejlépe maximalizovat poškození za sekundu prostřednictvím výběru vybavení a dovedností. Viz také "min-maxing".
third party
Když se dva týmy nebo hráči nacházejí v boji a třetí tým nebo hráč se pokouší zabít jeden nebo oba týmy. Tento termín byl pravděpodobně popularizován v battle royale hrách, jako je Fortnite, ale také se používá ve first-person shooterech.
third person point of view
Pohled, při kterém je hráčská postava viděna na obrazovce.
throwing - viz gamethrowing.
thumbstick - viz analog stick.
tick - Zvýšení poškození nebo léčení způsobené efektem DoT (damage over time) nebo HoT (heal over time) v pravidelných intervalech.
tile-matching video game - Typ puzzle videohry, kde hráč manipuluje s dlaždicemi, aby je podle určitého kritéria odstranil. Pokud je tento počet tři, hra se nazývá match-3 game.
tilt - Když se hráč na někoho nebo něco rozčílí, což často vede k poklesu kvality hry.
time attack - Herní mód, který vyzývá hráče, aby dokončili úroveň nebo hru v určeném čase nebo co nejrychleji. Často jsou zaznamenány nejlepší časy pro ostatní hráče.
timed exclusive - Když hra vyjde exkluzivně na jednu platformu, ale může být uvolněna na jiné platformy po vypršení období exkluzivity.
time to kill - Průměrná doba potřebná k zabití protivníka. Často se používá v first-person shooterech, zejména taktických, kde obvykle představuje, kolik poškození nebo střel dokáže postava snést, než zemře, a tedy i realismus hry.
title screen - Počáteční obrazovka počítačové, videohry nebo arkádové hry, která se zobrazuje po kreditech a logách vývojáře a vydavatele. Rané titulní obrazovky často zahrnovaly všechny herní možnosti (jediný hráč, multiplayer, konfigurace ovládání atd.), zatímco moderní hry obvykle zvolily, aby titulní obrazovka sloužila jako úvodní obrazovka. To lze přičíst použití titulní obrazovky jako načítací obrazovky, na které se ukládají všechny grafické prvky hlavní nabídky. Starší počítačové a videohry měly relativně jednoduché menu, která často obsahovala před-renderované umění. V arkádových hrách se titulní obrazovka zobrazuje jako součást smyčky lákání hráčů, obvykle po přehrání demonstrační hry. Titulní obrazovka a seznam nejvyšších skóre vyzývá potenciální hráče k vkládání mincí. V konzolových hrách, zejména pokud obrazovka není spojena s hlavní nabídkou, vyzývá hráče k stisknutí tlačítka start. Podobně v počítačových hrách se často zobrazuje zpráva "Hit any key". Ovládací prvky, které nemají skutečné tlačítko "Start", používají jiný výzvu; Wii například obvykle vyzývá hráče, aby stiskli obě tlačítka na Wii Remote současně, jak je tomu v Super Mario Galaxy 2 nebo Mario Party 9. Hry vytvořené fanoušky často parodují styl titulu, který je inspiroval.
touchscreen - Forma uživatelského vstupu, která se spoléhá na fyzický dotyk, na rozdíl od myši, klávesnice nebo jiných ovládacích metod.
toxicity - Slang pro chování hrubého a nepřátelského hráče nebo herní komunity, které zhoršuje zážitek pro ostatní hráče nebo vývojáře. Téměř univerzálně vnímané negativně napříč herním prostředím, někteří vývojáři her přijímají opatření k potlačení toxicity ve svých hrách.
tower dive - Obvyklý termín v MOBAs, který definuje akt přiblížení se k věži soupeře, obranné struktuře, která poškozuje své protivníky, aby zabil nízkozdravotní cíle.
trackball - Forma videoherního ovladače, nejčastěji nalezená na arkádových automatech, ve které hráč používá volně rotující kouli k interakci se hrou.
transmogrification nebo transmog - Změna vzhledu vybavení, jako jsou zbraně a brnění, obvykle na vzhled funkčně ekvivalentního vybavení.
trash -
- Termín označující něco špatného nebo nekvalitního, často používán k urážce hráčů v online PvP hrách, ale také se používá pro položky, kouzla atd.
- Často používaný v MMORPG k označení skupin ne-boss nepřátel. Zejména v dungeonech nebo oblastech vedoucích k bojům s bossy.
trickjump - Jakýkoli typ neobvyklého skoku, který demonstruje dovednost a odborné znalosti, často považovaný za exploit, který byl nečekaný pro tvůrce hry.
triple A - viz AAA.
triple jump - Schopnost skákat dvakrát ve vzduchu po opuštění země, a poté se obvykle musí dotknout země, než může skákat znovu ve vzduchu. Viz také double jump.
tryhard - Typ hráče, který se velmi snaží a je neustále extrémně vážný během hraní. Také známý jako playing sweaty.
turn-based game - Hra, která se skládá z několika tahů. Jakmile je tah jednoho hráče dokončen, musí čekat, až všichni ostatní dokončí svůj tah.
turtling - Herní strategie, která zdůrazňuje silnou obranu s minimálním nebo žádným útokem. Hráč, který se "sklání do ulity", minimalizuje riziko pro sebe, zatímco láká protivníky, aby riskovali, aby překonali obranu.
twinking - Praxe v MMORPG, kdy je nízkoúrovňová postava vybavena předměty nebo zdroji, které normálně nejsou dostupné novým postavám, přenesením od vysokou úrovňových postav.
U
underpowered - Postava, předmět, taktika nebo schopnost, která je považována za příliš slabou, aby byla vyváženým prvkem hry.
underworld - Soubory izolovaných dungeonových, jeskynních nebo pekelných úrovní, které jsou spojeny otevřeným světem.
unlockable - Obsah, který je získán ve hře splněním určitých podmínek. Tyto podmínky jsou někdy reprezentovány přímo ve hře nebo prostřednictvím systémů achievementů na platformě. Takový obsah může být čistě kosmetický, herní mechanika, nástroj, postava, samostatná videohra a další. Někdy se jedná o skryté easter eggy.
ultimate - Ultimátní útoky nebo schopnosti (nebo ults), které postava může mít, často se jedná o ty nejsilnější nebo ty, které způsobují nejvíce poškození.
upgrade - Herní mechanika, která má za cíl učinit daný předmět, postavu atd. silnější. Vybavení je běžně vylepšováno prostřednictvím craftingu, zatímco vylepšení postavy může být alternativou k zvyšování úrovně postavy.
V
VAC - Zkratka pro Valve Anti-Cheat, software pro detekci cheatů od společnosti Valve Corporation. Hráči, kteří jsou přistiženi při používání cheatů na serverech zabezpečených VAC, obdrží VAC ban, což je zakáže na serverech zabezpečených VAC pro danou hru v budoucnu a umístí na jejich Steam profil značku, kterou nelze skrýt před veřejným pohledem. VAC bany jsou trvalé, nevyjednatelné a nelze je odstranit podporou Steam. Hráči, kteří obdrželi VAC ban, jsou někdy označováni jako ti, kteří šli na "trvalou dovolenou" (permanent VACation).
vaporware - Videohry, které byly oznámeny a po nějakou dobu se zdály být aktivně vyvíjeny, ale nikdy nebyly vydány ani oficiálně zrušeny.
video game design - Proces navrhování videohry, včetně obsahu a herních mechanik.
virtual economy (in game money) - Termín používaný k popisu ekonomiky ve videohře, například zlato a aukční dům v Old School RuneScape, které lze použít k nákupu herního vybavení, od herních kosmetických předmětů až po další položky.
virtual reality (VR) - Interaktivní počítačem generovaný zážitek, který se odehrává v simulovaném prostředí. Používá se ve videohrách především k popisu videohry založené na VR nebo VR možnosti pro jinak ne-VR videohru.
visual novel - Žánr videoher s interaktivními příběhy. Tyto hry obvykle využívají statické obrázky, postavy ve stylu anime (díky popularitě tohoto žánru v Japonsku) a podrobné pozadí, přičemž dialogy postav jsou prezentovány v textových boxech. Hráči mohou měnit směr příběhu výběrem z dialogových větví nebo malého seznamu akcí.
W
waggle - Pejorativní termín pro situaci, kdy je třeba třást ovladačem, aby se provedla akce, bez ohledu na to, jakým způsobem se ovladač třese. Obvykle to implikuje, že ovladač je třeba třást divoce. Někdy se tento termín rozšiřuje na pohybové ovládání obecně, bez ohledu na jakoukoli požadovanou přesnost.
walking simulator - Termín, který se někdy používá k označení explorativních her, které obvykle zahrnují prozkoumávání prostředí za účelem odhalení příběhu a narativu, ale s málo, pokud vůbec nějakými, hádankami nebo herními prvky. Může být považován za pejorativní, ale často se používá jako neutrální termín.
walkthrough - Popis herního zážitku pro konkrétní úroveň nebo průchod, který má za cíl vést hráče, kteří si nejsou jisti, jak to dokončit. Viz také strategický průvodce.
wall bang - Také wall banging. V první nebo třetí osobě střílečky, čin střelby na někoho skrze zeď nebo objekt pomocí kulek nebo jiných projektilů, které mají průraznost. Tento termín se stal populárním díky hrám jako Counter-Strike a Call of Duty.
wall climb - Schopnost herní postavy rychle se vyšplhat po vertikální stěně nebo podobném povrchu, typicky jako součást pasivních schopností postavy, ale může být usnadněna nástrojem, jako je hák na laně. Často se objevuje v plošinovkách vedle schopností jako wall jumping a double jumping.
wall jump - Skok provedený od vertikální plochy, který hráče vystřelí výše v opačném směru. Wall jumps lze provádět mezi dvěma těsnými stěnami v rychlém sledu k vertikálnímu výstupu v některých hrách, i když některé hry jako Mega Man X a Transformice umožňují nepřetržité skákání na jedné stěně. Jako speciální skok to může být dovednost, kterou je třeba získat místo toho, aby byla dostupná od začátku hry.
wallhack - Cheat, který činí zdi průhlednými. Některé wallhacky umožňují hráčům střílet zbraněmi nebo fyzicky procházet zdmi. Viz noclip.
wall run - Schopnost herní postavy běžet podél vertikální zdi na krátkou vzdálenost, aniž by spadla. Běžné v hrách, které obsahují pohyb typu parkour.
wanted level - Herní mechanika popularizovaná sérií Grand Theft Auto a používaná v mnoha clonech Grand Theft Auto. Akce hráče v otevřeném světě mohou způsobit, že nehráčské postavy, které obvykle představují orgány činné v trestním řízení, začnou hráče pronásledovat, přičemž reakce se stává významnějšími na vyšších úrovních hledání. Úroveň hledání přetrvává, pokud se hráč nedokáže těmto protivníkům vyhnout, nebo pokud postava zemře, čímž se úroveň hledání eliminuje. Srovnejte s aggro.
warp zone - Zkratka, která hráči umožňuje obejít jednu nebo více částí hry. Viz rychlé cestování.
WASD keys - Běžný mechanismus ovládání pomocí typické klávesnice QWERTY, kde jsou klávesy W, A, S a D přiřazeny k ovládání pohybu. To umožňuje ovládání podobné šipkovým klávesám levou rukou.
wave - V herních žánrech nebo módech, kde hráči musí bránit místo nebo zůstat naživu co nejdéle, jsou nepřátelé obvykle seskupeni do "vln" (někdy označovaných jako úrovně). Když je jedna vlna nepřátel poražena, hráči obvykle dostanou krátkou dobu na přípravu na další vlnu.
whale - V hrách zdarma hrajících se uživatel, který utrácí značné množství skutečných peněz za herní předměty, místo aby je získával grindováním nebo normálním hraním hry. Tito hráči jsou obvykle považováni za největší segment pro produkci příjmů pro hry zdarma. Mimořádně vysoké výdaje mohou být nazývány bílými velrybami nebo leviathany. Tento termín pochází z terminologie hazardních her; 'whale' v tomto kontextu je osoba, která dělá extravagantní sázky nebo umisťuje nezodpovědné sázky.
wipe - Útok od bosse, při kterém boss zcela vyřadí celou skupinu. Hlavně v masivně multiplayerových online rolích.
world - Sérii úrovní, které sdílejí podobné prostředí nebo téma. Boss boj se obvykle odehrává, jakmile jsou dokončeny všechny nebo většina těchto úrovní, spíše než po každé jednotlivé úrovni.
world compression - Reprezentace světa na mnohem menším měřítku, než je realistické. Například v mnoha RPG je možné, aby postava hráče prošla kontinentem za méně než minutu, a postava hráče může vypadat, že je několik kilometrů vysoká vzhledem k relativnímu měřítku. To není totéž jako to, že hráč je mnohem větší než ikona pro město nebo jinou osadu, ale spíše to, že vzdálenost, která je uvedena jako stovky kilometrů, vypadá mnohem menší. V některých případech, jako v Final Fantasy VIII, budou vlaky jezdit mezi městy, přestože je viditelně krátká vzdálenost. U voxelových her jako Minecraft může herní narativ odkazovat na vzdálenost jako na desítky kilometrů daleko, zatímco skutečná vzdálenost může být přesně měřena počítáním pouze několika stovek bloků, přičemž každý z nich se považuje za metr.
wrapping - Technika, která umožňuje hráči pohybovat se v přímé linii a vrátit se na místo, kde začal. Tato technika se často používala ve starších hrách, aby se zdálo, že hráč se pohybuje nahoru nebo dolů na extrémně vysokém kopci; paměť může být ušetřena použitím wrappingu místo vytváření větší oblasti vyplněné neprůchodnými zdmi. Wrapping se také používá k tomu, aby se 2D herní svět jevil jako kulatý; například v Pac-Manu, když hráč opustí herní obrazovku vpravo, vrací se na stejné místo na levé straně obrazovky. Podobně v Final Fantasy VII, když hráč opustí herní mapu vpravo, vrací se na stejné místo na levé straně mapy, a když opustí mapu nahoře, vrací se na dno mapy.
X
Z
zerging
Také zerg rush
Taktika ve strategických hrách, při které hráč používá ohromné množství levných, jednorázových jednotek namísto dovednosti nebo strategie. Termín pochází ze Zergů, rasy ve hře StarCraft, kteří využívají číselnou výhodu k překonání protivníků. Viz také rush.
zero-day patch
Oprava softwarové bezpečnosti, která opravuje zranitelnost typu zero-day. Viz: Zero-day a 0-day warez.
zero-player game
Také CPU vs. CPU
Hra, která nemá žádné sentientní hráče a obsahuje pouze CPU.
zone
- Sekce sdíleného prostředí MUD nebo MMO, ve které mohou být omezeny komunikace nebo změněny herní mechanismy, aby se podpořily určité typy herního stylu.
- Synonymum pro svět, nejčastěji používané v sérii Sonic the Hedgehog.